Ten totiž odmietal zahodiť zbraň a dokonca vyzýval zásahové komando, aby ho zastrelilo. Policajti chlapa nakoniec spacifikovali bez použitia ostrej munície a skončil na psychiatrii v jednej z bratislavských nemocníc. Čo mohlo byť za správaním útočníka, sme sa spýtali súdneho znalca z odboru klinickej psychológie Dušana Kešického.
V jednej z bratislavských uličiek, pred španielskou ambasádou, tiekla v stredu krátko po poludní krv. Polícia prijala okolo obeda na linke 158 oznámenie, že sa tam už niekoľko hodín pohybuje neznámy muž s nožom v ruke. Na miesto bola vyslaná hliadka, musela však prísť aj zásahovka. Ozbrojený muž na výzvy policajtov, aby nôž zahodil, nereagoval, navyše vyzýval krikom policajtov: „Zabi ma! Zabi ma! Strieľaj! Strieľaj!“
Tieto výkriky pritom zopakoval niekoľkokrát. Komando však nestrieľalo, dokonca jeden z nich, pravdepodobne veliteľ zásahu, muža upokojoval, že nik strieľať nebude, aby sa upokojil. To však chlapa vyprovokovalo k ešte ostrejším výkrikom. „Allah akbar! Allah akbar!“ Zásahovka ho preto spacifikovala najprv gumenými projektilmi, potom ho zadržala. Muž (43) putoval na psychiatrické oddelenie v jednej z bratislavských nemocníc. „Obvinenie konkrétnej osobe doposiaľ vznesené nebolo, pričom vyšetrovanie tohto prípadu v súčasnej dobe aj naďalej pokračuje,“ uviedol krajský policajný hovorca Michal Szeiff.
Nešlo o depresiu
Ako sa na celú vec pozerá odborník z odboru klinickej psychológie? „To, že mu išlo o samovraždu políciou, je jeden z mnohých variantov. V skutočnosti som však za celú svoju prax počul vykrikovať ,Zabi ma‘ a ,Zastreľ ma‘ mnohokrát. A veľká väčšina to nemyslela vážne,“ uviedol súdny znalec a klinický psychológ Dušan Kešický. Ako dodal, je to jedna z možností, avšak zároveň uviedol ďalšie, podľa neho pravdepodobnejšie alternatívy.
„Ten muž rozhodne nebol v poriadku. Mohol to byť akútny psychotický záchvat, dlhodobá duševná choroba, rozhodne však nie depresia,“ vysvetlil odborník s tým, že do úvahy prichádza aj úpadok osobnosti spôsobený alkoholom alebo inými návykovými látkami. „Konečná diagnostika sa určí až odborníkom na psychiatrickom oddelení,“ uzavrel.
Čo znamená suicide by cop
Pojem samovražda policajtom či políciou, je známy v Amerike už od roku 1987, ale nezaostáva ani Spojené kráľovstvo, kde porota prvýkrát určila, že niekto spáchal samovraždu policajtom v roku 2003. Či sa však práve tento scenár odohrával v tej chvíli v hlave toho muža, nie je zrejmé. Americká polícia označuje toto správanie ako „incident“, pri ktorom sa jednotlivec zameriava na sebazničenie, zapája sa do život ohrozujúceho a trestného správania, aby prinútil príslušníkov orgánov činných v trestnom konaní zabiť ho.
Ako uvádza Americká asociácia suicidológie, najbežnejším scenárom je nasmerovanie zbrane na policajného dôstojníka alebo na nevinnú osobu. Existuje však veľa variantov, ako útok nožom alebo inou ručnou zbraňou, či pokus o spustenie skutočného alebo predpokladaného výbušného zariadenia. Už v roku 2014 bolo z 843 policajných výstrelov asi 50 % klasifikovaných ako samovražda políciou.
Samovražda policajtom v USA v číslach (Štatistika americkej asociácie suicidológie)
- Pohlavie: muži 95 %, ženy 5 %
- Priemerný vek: muži 35 rokov, ženy 40 rokov
- Stav: slobodní muži 37 %, slobodné ženy 42 %
- Potvrdená anamnéza duševného ochorenia: muži 62 %, ženy 100 %
- Ozbrojení strelnou zbraňou: muži 60 %, ženy 50 %
- Ozbrojení nožom: muži 26 %, ženy 50 %
- Simulovanie držania zbrane: 19 %