Obvinený je z prania špinavých peňazí v súvislosti s prideľovaním dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Nový Čas zisťoval, aký je jeho harmonogram a akým aktivitám sa môže za mrežami venovať.
Bödör bol roky zvyknutý na luxus, o akom sa bežným Slovákom ani nesníva. Počas koronakrízy si niekoľko mesiacov užíval s rodinou oddych v slnečnom Dubaji a krátko po príchode domov si opäť zbalili kufre a vyrazili za pohodou do Chorvátska. Práve tam ho zastihla správa o tom, že je obvinený v kauze Dobytkár. Zbalil si preto veci a ponáhľal sa na Slovensko, kde ho už čakali elitní policajti z NAKA. Odmieta, že by bral úplatky.
Podľa sudcu Martina Bargela na základe výpovedí obvinených však lieta v kauze korupcie, aká na Slovensku nemá obdoby. Bödör sa po rozhodnutí súdu zdal duchom neprítomný a policajti ho bez slova odviezli do väznice v Žiline, ktorá je zriadená v budove bývalého dievčenského internátu strednej zdravotníckej školy. Práve tam môže stráviť niekoľko mesiacov, počas ktorých bude čakať na vyšetrovanie.
Čomu sa venuje vo väzbe?
Akým činnostiam sa môže Bödör v žilinskej väznici venovať? „Obvinený sa môže zapojiť do kultúrno-osvetovej činnosti, ktoré sú v ústave plánované a realizované podľa mesačného plánu. Môže sa zúčastniť napr. prednášky a besedy, vedomostných kvízov, turnajov, hrania spoločenských hier a iných aktivít. Vo voľnom čase môže využívať ústavnú knižnicu, počúvať rozhlasové vysielanie...,“ povedala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská s tým, že obvinený, ktorý je v kolúznej väzbe, môže prijímať návštevu iba po predchádzajúcom súhlase príslušného orgánu činného v trestnom konaní alebo súdu.
K dispozícii máme aj Bödörov harmonogram a jedálny lístok. „Obvinenému sa poskytuje trikrát denne strava, ktorá zodpovedá odporúčaným výživovým dávkam, pritom sa prihliada na druh a náročnosť vykonávanej práce, vek a zdravotný stav obvineného. Pri stravovaní sa prihliada aj na kultúrne a náboženské tradície obvinených,“ uzavrela hovorkyňa.
Na čo má právo
- zúčastniť sa denne na vychádzke v určenom otvorenom priestore ústavu v trvaní najmenej jednej hodiny
- prijať návštevu najmenej raz za mesiac v trvaní najmenej dvoch hodín
- najmenej dvakrát za kalendárny mesiac telefonovať min. 20 minút v čase určenom ústavným poriadkom prostredníctvom telefónneho zariadenia umiestneného v ústave najviac piatim osobám, to neplatí pre telefonovanie s obhajcom
Harmonogram
5.45 - budíček
5.45 - 6.25 - osobná hygiena, vykonanie previerky početného stavu
6.25 - 7.00 - raňajky, výdaj liekov
7.00 - 11.15 - súd, pracovná činnosť, vychádzky, návštevy, telefonovanie, športová činnosť, vzdelávanie atď.
11.15 - 12.30 - obed, výdaj liekov
12.30 - 15.00 - súd, pracovná činnosť, vychádzky, návštevy, telefonovanie, športová činnosť, vzdelávanie, nákupy, lekárske ošetrenie atď.
15.00 - 16.30 - osobné voľno, vychádzky, športová činnosť atď.
16.30 - 17.30 - večera, výdaj liekov
17.30 - 19.00 - osobné voľno, pracovná činnosť, vychádzky, športová činnosť atď.
19.00 - 19.25 - príprava a vykonanie previerky početného stavu
19.25 - 21.30 - osobné voľno
21.30 - 21.45 - osobná hygiena, príprava na nočný odpočinok
21.45 - večierka
Jedálny lístok
Príklad raňajok:
- chlieb, párky, čaj, horčica
- rybacia nátierka, čaj, chlieb
- vajíčková nátierka, čaj, chlieb
- kakao, maslo, vianočka
Príklad obeda:
- zemiaková polievka, dusená kyslá kapusta, jaternicová kaša, varené zemiaky
- rajčiaková polievka s cestovinou,
- sójové mäso na šampiňónoch, tarhoňa
- brokolicová polievka, znojemský guláš, cestovina
Príklad večere:
- cestoviny so syrovou
- omáčkou, ovocie, čaj
- špenátový prívarok, varené vajce, zemiaky, ovocie, čaj
- zeleninové rizoto, ovocie, príloha, čaj