Vo svojom rozhodnutí to skonštatoval Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorý navrhol diaľničiarom uložiť pokutu vo výške 12 647 eur. NDS však podľa úradu so zisteniami plne súhlasila, a preto jej pokutu znížili na polovicu. ÚVO svoje zistenia postúpil aj orgánom činným v trestnom konaní. Kontrolu realizoval na podnet bývalého poslanca Národnej rady SR za OĽaNO Jána Marosza.
NDS mala pochybiť v prípade zákazky na realizáciu mechanických zábran na zamedzenie vstupu a zabezpečenie tunelových rúr a štôlne a v prípade doplnenia tejto objednávky. "NDS označila toto obstarávanie za zákazky s nízkou hodnotou, a tak postup pri verejnom obstarávaní bol zjednodušený. Obe zákazky zadala prostredníctvom objednávky spoločnosti Repase Žilina. Jedna objednávka je z 12. júna 2019 a je v hodnote 141 682,66 eura bez DPH (170 019,19 eura s DPH) eur a druhá zo 14. augusta 2019 je v hodnote 69 115,53 eura bez DPH (82 938,64 eura s DPH)," uviedol predseda ÚVO Miroslav Hlivák.
Úrad v kontrole po uzavretí zmluvy vydal rozhodnutie o porušení zákona, ktoré nadobudlo právoplatnosť 9. júla. "Kontrolovaný sa dopustil viacerých porušení zákona," tvrdí šéf ÚVO s tým, že bol napríklad porušený princíp transparentnosti, keď pri zadávaní obidvoch zákaziek nebol zdokumentovaný celý priebeh predmetného verejného obstarávania tak, aby jeho úkony boli preskúmateľné. "Uvedené porušenia zákona o verejnom obstarávaní mohli mať vplyv na výsledok verejného obstarávania," poznamenal Hlivák.
NDS mala podľa ÚVO tieto stavebné práce súťažiť v jednej zákazke, predpokladaná hodnota zákazky by bola vyššia a postup v rámci verejného obstarávania by bol prísnejší. "NDS tiež porušila zákon tým, že zákazku na stavebné práce rozdelila a zvolila spôsob určenia jej predpokladanej hodnoty s cieľom znížiť predpokladanú hodnotu zákazky pod finančný limit prislúchajúci postupu pre zadávanie podlimitných zákaziek, čím taktiež postupovala v rozpore s princípom transparentnosti a princípom hospodárnosti a efektívnosti, pričom uvedené porušenia zákona mali vplyv na výsledok verejného obstarávania," uviedol predseda úradu.
Bývalý parlamentný poslanec Marosz v novembri 2019 upozornil, že v prípade stavby tunela Višňové nakúpila NDS šesť kusov kovových mreží za 235 000 eur. Hnutie OĽaNO preto podalo podnet ÚVO a tiež trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania so štátnym majetkom. OĽaNO oslovilo viaceré firmy, ktoré sa zaoberajú výrobou obdobných zámočníckych výrobkov a brán. Na základe projektovej dokumentácie urobili kvalifikovaný odhad výroby a osadenia kovových zábran v počte šesť kusov (štyri väčšie a dve menšie) na sumu asi 23.000 eur.
Diaľničiari v tom časte tvrdili, že ide o klamstvo a avizovali, že na poslancov OĽaNO podajú trestné oznámenie.