Teda nie v pravom slova zmysle. Dámi a páni, táto koža je z kaktusu. V dnešnom svete, kde nám z každej strany hrozí environmentálna kríza, sa každé ekologické riešenie počíta. Aj preto prišli Mexičania Adrián López a Marte Cázares minulý rok na trh s revolučnou novinkou – eko kožou vyrobenou z kaktusu.
Z rastliny
Podľa organizácie PETA angažujúcej sa za práva zvierat pre výrobky z pravej kože každoročne zahynie viac ako miliarda zvierat! Mnohé z nich žijú v hororových podmienkach. Výhrou však nie sú ani náhrady. Na výrobu syntetickej kože a jej podobných materiálov sa spotrebuje veľké množstvo vody a energie a vyprodukuje sa množstvo skleníkových plynov, čo má obrovský dopad na životné prostredie. Mladí inžinieri Adrián a Marte ale prišli na spôsob, ako trpiacim zvieratám a našej planéte pomôcť.
Na svete už je vegánska koža z ananásu či ďalších rastlín, no čo sa týka kvality, žiadna sa zatiaľ nepodobala ozajstnej koži natoľko, aby sa nad ňou výrobcovia zamýšľali. Adrián a Marte však na výrobu vegánskej kože použili kaktus. Konkrétne nopál, alebo ak chcete opunciu, známu najmä z potravinárskeho priemyslu. Jej plody sa často označujú za superpotravinu, pretože obsahujú množstvo antioxidantov, minerálov, aminokyselín a žiaden cholesterol. Opuncia pôsobí blahodarne na celé telo a dokáže si poradiť s radom zdravotných neduhov. Ale ako sa dá využiť v textilnom priemysle?
Ako ozajstná
Dvaja vývojári listy opuncie zberajú, sušia na slnku, melú a z prášku vyrábajú špeciálnou patentovanou metódou materiál veľmi podobný koži. Listy kaktusu dorastajú, čiže rastlina nezahynie. Ekologické je aj pestovanie, nepoužívajú žiadne pesticídy, pretože opuncia je nenáročná. Okrem toho nepotrebujú ani zavlažovací systém - kaktus rastie iba z dažďovej vody. Textilný priemysel totiž na výrobu látok spotrebuje každoročne 79 miliárd m3 vody, čo je ekvivalent 32 miliónov olympijských bazénov.
Mladým mužom trvalo dva roky, kým svoj produkt doladili tak, aby spĺňal technické štandardy kože, ktoré odvetvia ako automobilový, textilný či nábytkársky priemysel požadujú. Ich látka je organická, vysoko pevná, elastická s miminálnou trvanlivosťou 10 rokov, čo z nej robí ideálneho kandidáta pre nahradenie zvieracej kože, ako aj ďalších syntetických materiálov, ktoré zanechávajú nepeknú ekologickú stopu.
Kaktusovú kožu vymysleli v júli a po prvý raz ju prezentovali začiatkom októbra minulého roka v Miláne na medzinárodnom veľtrhu kože Lineapelle, kde zožala obrovský úspech. Nápad sa zapáčil viacerým výrobcom oblečenia, spoluprácu už nadviazali v Austrálii, Taliansku či Slovinsku. Úspešnú budúcnosť tomuto produktu predpovedajú aj mnohé magazíny a environmentálne organizácie. Kým v Amerike Desserto zaradili do zoznamu top 20 udržateľných podnikateľských nápadov roka, v Nemecku o koži z kaktusu hovoria ako o nádeji pre svet v boji s globálnym otepľovaním a tiež ju nominovali na medzinárodné ocenenie Green Product Award 2020 - súťaže organických produktov z celého sveta.
- jedlý kaktus je pôvodom z Mexika
- jeho plody sa považujú za superpotravinu
- sú zdrojom antioxidantov, vitamínov, aminokyselín...
- pomáhajú pri cukrovke, problémoch s obličkami, posilňujú imunitu a chránia pred voľnými radikálmi
- vyrábajú sa z nich džúsy, džemy, nápoje, čaje či sladidlá
- jedlé sú však aj listy, najmä tie mladé - musia sa však zbaviť tŕňov
- majú nádych kyslosti a ich chuť pripomína uhorku