Všeobecný názor je, že príchod bábätka v neskoršom veku ženy je nebezpečný a gynekológovia to neodporúčajú. Aj pediatri poukazujú na fakt, že u dieťaťka zrelej matky je vyššie riziko vrodených chýb. Napriek tomu v poslednej dobe to vyzerá, akoby sa s „tehuľkami“ po 40-ke roztrhlo vrece a stále častejšie sa takáto správa objaví. Je to naozaj také nebezpečné, ako v minulosti?
Podľa gynekológa Petra Krajkoviča „je veľa ochorení, pri ktorých sa tehotenstvo neodporúča, ako cukrovka, vysoký tlak, ochorenia pečene“. To však podľa neho platí bez rozdielu veku. „Nie je to o veku, ale o ochoreniach,“ vysvetľuje Krajkovič. A aký je sociálny dopad takéhoto rodičovstva? Prečo vyvoláva takú veľkú odozvu? Nový Čas sa opýtal odborníkov z rôznych oblastí.
Ľudia radi súdia známych ľudí
Zuzana Kusá, sociologička
- V dávnejších časoch ešte v 19. a možno ešte aj v prvých desaťročiach 20. storočia žena pokiaľ mohla, stále privádzala deti na svet. Vekový rozdiel medzi súrodencami tak býval bežne aj 30 rokov. Myslím, že väčšina ľudí sa na to aj dnes pozerá zhovievavo alebo priaznivo a nepovažuje to za nejakú výstrednosť. Aj keď možno sa nájdu aj takí. Dnes sa ľudia cítia oprávnení vyjadrovať sa k súkromiu druhých ľudí a berú to ako nejaký druh politickej účasti na verejnom živote. Súkromný život politikov, športovcov, hercov sa teraz stáva verejnou otázkou a verejnosť si privlastňuje právo na informácie a vyjadrovať sa k tomu.
Stačí dieťaťu hovoriť, že je to normálne
Silvia Porubänová, sociologička
- Sama som dieťa 44-ročnej matky a mladšieho muža, práve preto som nad tým často uvažovala. Dnes je to, že ženy rodia po 40-ke, úplne samozrejmé. V časoch, keď som ja vyrastala, to všetci riešili. Myslím, že nejde o vek. Dnes sú tieto ženy fyzicky aj psychicky, ako aj s perspektívou dožitia a vychovania dieťaťa tak, ako boli pred 40 rokmi tie 35-ročné. Takže v tom nevidím problém. Je veľmi dôležité od začiatku dieťaťu vysvetľovať, že sa nemá čoho báť, že je to normálne. Fantastické je, keď má staršieho súrodenca, tetu či iného príbuzného. Predpokladám, že ľudia to budú riešiť, treba sa voči tomu obrniť a pripraviť sa na to.
Riziká tehotenstva v 50-ke
- ťažšie oplodnenie ako v nižšom veku
- celkovo nižšia kondícia ženy pri tehotenstve a pôrode
- horší fyziologický stav tkanív a orgánov
- horší zdravotný stav, prekonanie viacerých ochorení ako u mladšej ženy
- vyššie riziko genetických ochorení u narodeného dieťaťa
Maximálne 5 žien ročne
- priemerný vek Sloveniek pri pôrode sa z roka na rok zvyšuje
- atakuje hranicu 30 rokov, vlani dosiahol 29,73 roka
- vo veku 50 rokov a viac rodí nanajvýš niekoľko žien ročne
- najviac ich bolo v roku 2011 (5), potom v roku 2016 (4)
- vlani bola iba jedna, štatistika naznačuje, že bývala v okrese Bratislava IV
Dnešné päťdesiatničky sú iné
Peter Krajkovič, gynekológ, Sanatórium Helios
- Plusom je, že dnešné päťdesiatničky sú na tom zdravotne lepšie ako v minulosti. Mínusom je, že majú inú kondičku ako v minulosti. Je to však čisto individuálne. Čo sa týka diagnostiky, starostlivosti o tehotné a podobne sme sa v tejto oblasti medicíny neskutočne posunuli vpred. Keď už raz žena rodila, je to, čo sa týka tehotenstva, plusový bod. Najhoršia kombinácia je vyšší vek a prvé dieťa.