Informovala o tom agentúra AFP. Správa Akadémie lekárskych vied, ktorú si objednal hlavný poradca britskej vlády v oblasti vedy Patrick Vallance, vyzýva na okamžité kroky, ktoré zabránia druhej vlne nákazy a varuje pred "vážnym nebezpečenstvom" v oblasti zdravia.
Aktuálne predpovede sú založené na predpoklade, že reprodukčné číslo, udávajúce koľko ďalších osôb nakazený človek infikuje, sa od septembra zvýši na 1,7. Ak by sa hodnota reprodukčného čísla zvýšila len na 1,5, znamenalo by to podľa výpočtov vedcov 74 800 úmrtí.
V súčasnosti sa toto číslo pohybuje v rozmedzí 0,7 - 0,9, ako vyplýva z údajov britskej vlády z minulého piatka. Tento model však nezahŕňa úmrtia v zariadeniach starostlivosti či v širších komunitách a nepočíta ani so žiadnymi krokmi vlády v boji proti aktuálnemu nárastu nových prípadov.
Británia počas prvej vlny pandémie zaznamenala takmer 45 000 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo je najviac v Európe.
Stephen Holgate, ktorý túto štúdiu, na ktorej sa podieľalo 37 výskumníkov, viedol, povedal, že 120 000 úmrtí "nepredstavuje predpoveď, ale možnosť". Ak sa však s okamžitou platnosťou prijmú potrebné kroky, riziko nárastu úmrtí počas druhej vlny pandémie je možné znížiť.
Druhá vlna v zimných mesiacoch by podľa jedného z autorov štúdie mohla byť horšia preto, že ľudia v zime trávia viac času vo vnútri, kde sa vírus šíri ľahšie. Akademici očakávajú, že najviac ľudí by mohlo skončiť s ochorením COVID-19 v nemocnici či v jeho dôsledku zomrieť počas januára a februára 2021.