Ako uvádza Daily Mirror, žena sa vrátila z USA domov do čínskej provincie Heilongjiang ešte 19. marca. V tom čase v tejto oblasti neevidovali žiaden prípad, avšak práve táto žena sa stala pacientom nula. Domov pricestovala úplne sama a napriek tomu, že nemala žiadne príznaky, dodržala 14-dňovú karanténu a jedlo jej známi nechávali pred vchodom. S nikým sa nestretla, no napriek tomu nakazila 71 ľudí.
Vedci sa domnievajú, že nákaza sa rozširovala výťahom, ktorý žena opakovane používala a dotýkala sa tlačidiel vo vnútri. Test na protilátky neskôr odhalil, že žena bola nosičom koronavírusu bez toho, aby sa u nej prejavili akékoľvek príznaky.
3 týždne po tom, ako sa vrátila domov, mali jej susedia z bytového domu pozitívny test na koronavírus. Údajne používali spoločný výťah, avšak v rozdielnom čase ako nakazená žena. Títo ľudia sa zúčastnili večierku, kde sa stretli s mužom. Do 10. apríla mal aj on pozitívny test na koronavírus.
Muž z večierku mal náhlu mozgovú príhodu a testy ukázali, že bol nakazený. Predtým, ako odišiel do nemocnice, sa o neho starali jeho synovia. Aj oni sa nakazili. Synovia infekciu ďalej rozširovali, pričom celkovo sa nakazilo 71 ľudí. Keď výskumníci hľadali pôvodcu infekcie, dostali sa až pacientke nula, ktorou bola práve žena, ktorá sa dotýkala tlačidiel vo výťahu.
Štúdia tvrdí, že problémom s koronavírusom vo výťahoch je to, že ide o malé uzavreté vnútorné priestory, ktoré sú pre šírenie nákazy ideálne. Vo výťahoch tiež chýba silnejšie prúdenie vzduchu, čo znamená, že ľudia za sebou vírus zanechajú.
Životnosť vírusu na rôznych povrchoch závisí od teploty okolia, vlhkosti, typu povrchu a ďalších faktorov. Podľa dvoch štúdií však vírus dokáže na nehrdzavejúcej oceli a plastoch prežiť až sedem dní. Ide presne o prípad tlačidiel vo výťahu a tiež rúčky na dverách.