Opäť sme objavili čaro Slovenska. Väčšina ľudí tento rok oželela leňošenie pri mori a vymenila ho za aktívnu dovolenku v našich veľhorách. Fotky z Tatier ukazujú, že na turistických chodníkoch vedúcich k obľúbeným atrakciám je naozaj plno.
Rovnakú „plnku“ zažijete aj v zubačke či na lanovke. Začiatok prázdnin si pochvaľuje aj riaditeľ jedného z najznámejších tatranských hotelov Jozef Bendžala. „Máme nárast ubytovaných oproti tomu istému obdobiu minulého roka o asi 20 %. Je to asi tým, že ľudia prišli na dovolenku k nám a nie k moru. Najviac máme Slovákov, potom sú to Česi, Poliaci, Maďari aj Nemci. Snažíme sa im našimi službami vyjsť v ústrety,“ uviedol Bendžala.
S rúškami to nie je zážitok
Internetom sa v posledných dňoch šíria fotografie, na ktorých ľudia vo verejnej doprave nemajú rúška, na čo nás upozornili aj niektorí naši čitatelia. Pri našej kontrole sme však zaznamenali len pár takýchto prípadov, napriek tomu, že na stanici Štrbské Pleso bolo enormne veľa ľudí. „Preplnená električka, hrozné teplo a k tomu rúška... Nebol to práve najlepší zážitok,“ prezradila nám dôchodkyňa Monika (72), ktorá prišla do Tatier aj s dcérou Katkou (46) a vnučkou Ninkou (8).
Na stanici sme stretli aj Čecha Jakuba (34) z Poděbrad, ktorý sa snažil vyrobiť si rúško z uteráka, aby mohol električkou vôbec cestovať. „Svoje som si zabudol na ubytovni a dúfal som, že na stanici ich budú predávať. Bohužiaľ nie, tak improvizujem.“ V rade si postál aj Boris, ktorý prišiel s rodinou na dovolenku do Bachledovej doliny. „Boli sme na Chodníku v korunách stromov a musím povedať, že bolo poriadne plno," povedal Bratislavčan.
Namiesto zubačky autobusy
O niečo menej cestujúcich nájdete na stanici v Tatranskej Štrbe. Namiesto zubačky tu totiž premávajú autobusy, ktoré jazdia prakticky prázdne. Na staršie dymiace vozidlá sa však posťažovali cyklisti, ktorých sú v týchto dňoch plné Tatry. „Ten dym je kompenzácia za tatranský čerstvý vzduch, aby sme sa z neho náhodou neotrávili,“ povedal so zveličením jeden člen českej cyklistickej výpravy.
Pozor si treba dávať aj na mužov zákona. Tí papučou trestajú všetkých, ktorí nezaparkujú svoje autá ako majú. „Nie je to také dramatické, snažíme sa vodičov hlavne upozorňovať, nerobiť im stres na dovolenke, no niekto dokáže dať auto naozaj kdekoľvek. Tých papúč rozdáme denne tak do desať,“ skonštatoval zástupca náčelníka tatranskej mestskej polície Jozef Štefaňák.
Výpadok zahraničnej klientely je obrovský
Lucia Blašková, výkonná riaditeľka OOCR Vysoké Tatry
- Pokles jednodňových či ubytovaných hostí je citeľný. Návštevnosť Tatier je zatiaľ v nižších číslach ako v rovnakom čase v minulom roku. Hovorí o tom aj návštevnosť tatranských informačných kancelárií, kde tento rok odhadujú až o polovicu nižší počet návštevníkov oproti minulému roku. Toto dramatické číslo však nekopíruje celkovú návštevnosť Tatier.
Je to hlavne výpadok zahraničnej klientely a domácimi návštevníkmi to nie je možné dobehnúť. Karty však mieša aj počasie, ktoré je skôr jesenné ako letné. Práve jednodňoví klienti sa rozhodujú spontánne, na základe aktuálneho počasia. Zvyčajne platí, že najprv sa naplnia priamo tatranské hotely a potom sú vyhľadávané kapacity v podhorí, teda aj v súčasnosti je to tak. Takže podhorské ubytovacie kapacity sú ešte stále voľné.
Návštevnosť podľa národností
1. Slováci - ubytovaní aj jednodňoví turisti.
2. Česi - Tatry si vyberajú ako bezpečnú destináciu.
3. Poliaci - skôr individuálni návštevníci, ale v oveľa menšom počte ako zvyčajne.
4. ďalšie národnosti - Maďari, Litovci, Lotyši, Nemci.