Na najväčšom košickom sídlisku Terasa uviedli do prevádzky už dve nové vybetónované a okrasné napájadlá. Rozhodli sa ich aj pokrstiť a pomenovať podľa rodiny, ktorá sa rozhodla o životodarne miesto dobrovoľne starať. S celým nápadom prišiel mestský poslanec a nadšenec prírody Zdenko Lipták. “Vždy som riešil to, ako pomôcť živočíchom v meste, najmä v čase sucha. Marec a apríl boli bez zrážok, preto som sa rozhodol vybudovať napájadlo pre živočíchy začiatkom marca na Považskej ulici pri bloku kde bývam,” povedal na úvod.
Zdanlivo skromný nápad mal však u domácich silnú odozvu. Začali ho kontaktovať komunity ľudí z mesta i celého Slovenska s otázkami, ako by sa do projektu mohli zapojiť. “V Košiciach sa mi ozvalo takmer 40 záujemcov, ktorí sa chcú o napájadlo starať, teda čistiť a dolievať vodu. Pevne verím, že tento nápad bude inšpirovať nielen ľudí na celom Slovensku, ale aj školy,” uviedol. Podľa Liptáka je v školských areáloch či škôlkach dobré napájadlá prepojiť aj s retenčnými nádržami, aby bol prísun vody aj počas prázdnin.
Druhé napájadlo “Katka” na Michalovskej ulici sa rozhodli oficiálne pokrstiť. Pomenovali ho po Košičanke, ktorá sa spolu s jej malou dcérkou bude o jednoduché zariadenie starať. “Celá realizácia a aj krst je o komunite a najmä o deťoch v nej. Na výstavbu napájadla deti s rodičmi prinesú kamienky, za čo každé dieťa dostane plagátik s obrázkami a menami vtáčikov, ktoré žijú v okolí. Meno je po „krstnej mame“, ktorá prejavila záujem sa o napájadlo starať aj s celou svojou rodinkou,” vysvetlil Lipták.
Pri realizácii rozhodol pre betónové materiály. “Na výstavbu sa používa 25 kg balenie vodenepriepustného betónu. Vytvoríme vaničku cca 60x90cm, prípadne srdiečko, deti okraj obložia kamienkami. Po 48 hodinách schnutia, počas ktorých ho treba mierne zvlhčovať, nalieva prvý pohár vody krstná mama alebo otec a zvyšok dolejú deti,” dodal Lipták.