Medzi jednotlivými komoditami sú však pomerne veľké rozdiely. Ako sa zmenili ceny ovocia a zeleniny či mäsa a mlieka? A čo je za tým? Ceny potravín a nealkoholických nápojov v júni medziročne vzrástli o 2,6 percenta. To je najmenej od marca 2019.
„V prípade potravín a nealkoholických nápojov došlo k neprehliadnuteľnému spomaleniu. Kým v máji boli medziročne drahšie o 4,8 %, v júni tempo medziročného zdraženia spomalilo na 2,6 %,“ reaguje analytička WOOD & Company Eva Sadovská. Najviac si priplatíme za ovocie (mandarínky, jablká, citróny, kivi, pomaranče) a bravčové mäso. Naopak, ušetríme na zelenine (petržlen, cibuľa, zeler, kapusta biela, zemiaky) a mliečnych výrobkoch.
Pandémia síce viedla k zlacneniu pohonných hmôt, no farmárom v zahraničí i na Slovensku chýbali ľudia na zber úrody. „Za zvyšovaním cien ovocia je viacero príčin. Jednou je COVID, druhou sú mrazy a treťou, možno najdôležitejšou, je nedostatok ľudí. Skutočne nemáme s kým robiť,“ tvrdí prezident Ovocinárskej únie SR Marián Varga.
Covid, mrazy a málo pracovníkov
Marián Varga, prezident Ovocinárskej únie SR
- Za zvyšovaním cien ovocia je viacero príčin. Jednou je COVID, druhou sú mrazy a treťou, možno najdôležitejšou, je nedostatok ľudí. Museli sme napríklad minimalizovať rezy stromov. Mrazy boli tohto roku pre nás doslova šok. Keby sme mali viac ľudí, mohlo sa ochrániť viac úrody. Pri zbere jahôd nás zachraňovali samozbery. Pri zelenine ide väčšinou o staré zásoby. Napríklad pri cibuli nabieha nová úroda, treba vyprázdniť sklady.
Inflácia spomaľuje
Rast cien na Slovensku sa v júni spomalil. Medziročne vzrástli iba o 1,8 %, čo je najmenej od novembra 2017. Najviac vzrástli ceny v oblastiach rozličné tovary a služby (+4,6 %) a vzdelávanie (+4,5 %). Klesli iba ceny dopravy (-5,4 %) a odevov a obuvi (-0,2 %). Medzimesačná inflácia dosiahla zápornú hodnotu (-0,1 %).