Poslankyňa Anna Záborská (72) spolu s ďalšími poslancami z koalície predložila novelu zákona, ktorý prikazuje až dva lekárske posudky v prípade, že je ohrozené zdravie plodu a takisto predlžuje lehotu, odkedy je možné zákrok vykonať. Zákon prešiel do druhého čítania s podporou 81 poslancov vrátane fašistov z ĽSNS. Prečo zaň hlasovali koaliční poslanci? Na Slovensku vyčíňa ekonomická kríza, no niektorých poslancov viac trápia interrupcie.
Ponechanie súčasnej legislatívy odmietajú napriek tomu, že verejná mienka nie je naklonená sprísňovaniu zákona. V parlamente sú v súčasnosti štyri návrhy, ktoré chcú zmeniť potratový zákon. O jednom z nich parlament už stihol v utorok hlasovať. Novelu z dielne OĽaNO podporilo 81 poslancov, proti bolo 17 a zdržali sa 34. V pléne sa preto bude o zákone opäť hovoriť v septembri, kedy prebehne druhé čítanie. Prieskum agentúry Focus však ukazuje, že podľa väčšiny Slovákov je súčasný zákon postačujúci a netreba ho meniť. Opak si myslí len 17 % opýtaných.
Dva koaličné tábory
Zákon vyvolal v koalícii napätie. „Odložte si, prosím, túto fotografiu aspoň do ďalších volieb, keby ste sa chceli nechať oklamať povrchným marketingom. SaS ako jediný klub nemá ani jedno za," rozhorčila sa Jana Cigániková z SaS nad zoznamom poslancov, ktorí návrh podporili. „Je to hanba, že v čase, keď ľudia prichádzajú o prácu a nemajú na splácanie hypoték, kolegovia riešia nedeľný predaj a interrupcie. A hneď štyrikrát," dodala Cigániková. Hlasovanie však ukázalo, že zákon má v pléne viac priaznivcov ako odporcov.
Dokonca sa zdá, že koaliční poslanci nemajú problém hlasovať s opozičnými, bez ktorých by zákon nepretlačili. „Necítim sa ako ten, ktorý zradil námestia. A nie som ani žiadny kolaborant s kotlebovcami či klérofašistami," bráni sa Juraj Šeliga zo Za ľudí, ktorý návrh podporil. „Tento zákon nevnímam ako zákon, ktorý niečo zakazuje, alebo niekomu niečo núti. Samozrejme, vidím tam veci, ktoré by bolo potrebné prerobiť a dať na pravú mieru. Preto som aj v druhom čítaní chcel pripraviť pozmeňovák," uviedol Šeliga s tým, že sa ho téma úzko dotýka.
Nie je pritom jediný, kto vidí potrebu návrh ešte doladiť. „V druhom čítaní je však potrebné navrhnúť systémové zmeny v sociálnych, zdravotných a rodinných politikách, ktoré budú účinnejšie pri znižovaní počtu interrupcií, no zároveň tieto zmeny nemôžu zhoršovať životnú situáciu žien," povedala Novému Času Mária Šofranko z OĽaNO.