Aj keď letisko skôr pripomínalo parkovisko pre lietadlá, strážcovia bezpečnosti letov pracovali aj naďalej. Ak by totiž „nemakali“, okolie pristávacích a vzletových dráh na letisku by zamorili vtáky i hlodavce. O tzv. biologickú ochranu bratislavského letiska (BTS) sa staralo až 17 pracovitých dravcov. Dravce na letisku, ktoré sa starajú o bezpečnosť letov, už musia pracovať na plný úväzok! Počas koronakrízy však tiež nemali tak úplne voľno.
OČR-ku si veru vziať nemohli! Hoci civilné lety na Slovensko v súvislosti s pandémiou koronavírusu boli zakázané, aj naďalej boli povolené nákladné, záchranárske, štátne či súkromné obchodné lety. „Letisko M. R. Štefánika bolo tak i naďalej v prevádzke 24 hodín denne a zamedzovať klíziám lietadiel s vtákmi biologickou ochranou letiska bolo preto i naďalej potrebné,“ povedala hovorkyňa BTS Veronika Ševčíková s tým, že z činnosti biologickej ochrany letiska nie je možno poľaviť.
„Inak by vtáctvo v okolí letiska bez nej len pribúdalo,“ dodala Ševčíková. V okolí letiska pracuje 17 dravcov. „Medzi nimi sú sokol sťahovavý, sokol rároh, kaňúr okrúhlochvostý, ale pomocnou silou sú aj psy, pušky či zvukové výstrahy,“ prezradila. Ako dodala, v roku 2019 zaznamenali spolu 30 prípadov kolízií lietadiel s vtákom z celkového množstva 28 745 uskutočnených letov. Pozoruhodné je, že na letisku sa okrem vtákov stretávajú aj so zajacmi poľnými či sysľami. „Na letisku sme zaznamenali už aj líšku,“ šokuje Ševčíková.