Po rokoch si tak budete môcť zájsť do Istropolisu na koncert, divadlo, výstavu či iba na kávu. Mŕtva, nefunkčná zóna v oblasti Trnavského mýta sa navyše zmení na vitálnu štvrť plnú kultúry, zelene a verejných priestorov.
Spoločnosť Immocap, majiteľ ošarpaného a dnes už takmer nevyužívaného Domu odborov, predstavila po 2,5 rokoch príprav zámer prestavať Istropolis na najmodernejšie kultúrno-spoločenské centrum, aké hlavnému mestu chýba. Centrum hlavného mesta sa tak rozšíri až po Trnavské mýto, ktoré je dnes jedným z najrušnejších prestupných bodov v meste, aj keď len málokto sa vyberie tráviť čas cielene práve sem. Na rozdiel od neďalekého obľúbeného nákupného centra a podchodu, ktoré postavil a zrekonštruoval takisto Immocap, sa Bratislavčania okoliu Istropolisu zďaleka vyhýbajú, rovnako ako organizátori podujatí.
Istropolis chátral takmer 40 rokov a vrátiť doň život bude poriadny oriešok. Immocap si preto na pomoc prizval renomované zahraničné ateliéry, ktoré sú svetovou špičkou v premieňaní zanedbaných a industriálnych mestských častí na štvrte plné života a zelene či rozpadnuté výrobné haly na koncertné sály.
„Na vízii Nového Istropolisu sme pracovali 2,5 roka a je výsledkom podrobnej analýzy, overovacích štúdií, auditov a konzultácií s organizátormi kultúrno-spoločenských podujatí. Takisto sme navštívili mnohé referenčné projekty v zahraničí a stihli sme zrealizovať aj medzinárodnú architektonickú súťaž s účasťou 7 ateliérov, ktoré sa v urbanizme a architektúre radia k svetovej špičke a majú bohaté skúsenosti s pretváraním nefunkčných mestských zón na nové dominanty plné života,“ priblížil celý proces Martin Šramko, riaditeľ spoločnosti Immocap.
Nový Istropolis v ich podaní má byť architektonickým skvostom, ktorý ponúkne zážitok nielen dnu, ale aj vonku. Nová štvrť, ktorá vyrastie v bezprostrednom okolí Istropolisu, ponúkne park, námestie, fontány, kaviarne aj cyklotrasu. Verejné priestory budú prístupné návštevníkom po celý deň, pričom na námestí budú vytvorené podmienky na podporu a rozvoj komunitných aktivít, akými sú napríklad sezónne trhy.
„Nový Istropolis bude ľuďom otvorený ako cez deň, tak aj večer. Chceme, aby sa tu všetci cítili dobre a mali dôvod prísť sem, aj keď sa práve nechystajú na koncert či výstavu, preto sme kládli veľký dôraz aj na kvalitné využitie verejných priestorov,“ doplnil Martin Šramko.
Okrem koncertov a výstav sa v Novom Istropolise budú môcť konať aj kongresy. Nová sála bude mať kapacitu až 3000 miest na sedenie. Bratislava tak konečne dostane šancu zapísať sa aj na mapu kongresovej turistiky. V súčasnosti naše hlavné mesto nedokáže konkurovať Viedni či Budapešti, keďže pre usporiadanie veľkých kongresov nemá vyhovujúce priestory. Podobný strategický projekt s kultúrno-spoločenskou funkciou tu nevyrástol už viac ako 30 rokov.
„Rozhodli sme sa naprojektovať centrum svetovej úrovne ale uvedomujeme si, že projekty týchto parametrov nevznikajú vo svete len zo súkromných zdrojov. Sme presvedčení, že strategická lokalita Istropolisu ponúka ideálne riešenie, a preto sa chceme transparentne uchádzať o to, aby Národné kultúrne a kongresové centrum vzniklo práve v tejto lokalite,“ vysvetlil Martin Šramko.