"Na vyslanie odchádzate v zložitých časoch pandémie, ktorá so sebou priniesla úplne nové zdravotnícke, ekonomické a sociálne výzvy. Vďaka nim si dnes omnoho viac uvedomujeme potrebu dobre fungujúceho štátu a jeho inštitúcií - vrátane zahraničnej služby," uviedla vo svojom príhovore veľvyslancom prezidentka. Čaputová považuje za o to zodpovednejšiu úlohu veľvyslancov, ktorí budú mať okrem povinností presadzovania slovenských záujmov a pomoci občanom na starosti aj vytváranie podmienok na spoluprácu pri prekonávaní výziev spojených s pandémiou.
Na margo veľvyslancov, ktorí prichádzajú viesť misie do Slovinska a Švajčiarska uviedla Čaputová, že majú pre svoju prácu dobré a vhodné podmienky na rozvoj spolupráce v oblastiach kľúčových pre Slovensko a EÚ. "Mám na mysli najmä ambicióznu klimatickú politiku, citlivú transformáciu našich ekonomík či podporu inovácií, vedy a výskumu," ozrejmila prezidentka.
Za náročnejšie podmienky považuje tie, ktoré čakajú na veľvyslancov v Libanone, Iráne či Turecku. Prezidentka vníma, že tieto krajiny bývajú často na okraji slovenského záujmu, a to aj napriek tomu, že sme sa v ostatných rokoch presvedčili, že bezpečnosť a stabilita širšieho blízkovýchodného regiónu je kľúčová aj pre bezpečnosť a stabilitu Európy. Čaputová verí, že sa aj pôsobením nových veľvyslancov podarí toto vnímanie zmeniť a že budú noví veľvyslanci presadzovať nielen slovenské záujmy, ale aj tie európskeho spoločenstva. "A že vďaka tomu bude Slovensko vnímané ako aktívna krajina so silno zakotvenými európskymi hodnotami," doplnila.
Diplomatickú misiu povedie v Iránskej islamskej republike Ladislav Ballek, vo Švajčiarskej konfederácii a Lichtenštajnskom kniežatstve Alexander Micovčin, v Turecku Ján Pšenica, v Libanone Marek Varga a veľvyslancom SR sa v Slovinsku stane Peter Zeleňák.