O aplikácii Tik Tok sa za posledné mesiace hovorí nielen medzi mladými, u ktorých sa stala nesmierne populárnou, ale aj preto, že je "ideálnym" miestom na šírenie problematických trendov a informácií, ktoré nielenže pohoršujú rodičov, ale dokážu vyvolať škandál na medzinárodnej úrovni.
V roku 2019 bola podľa analytickej firmy Sensor Tower druhou najviac sťahovanou aplikáciou cez Google Play a Apple Store (predbehol ju WhatsApp). Jej popularita narástla najmä počas tohto roku, keďže koronakríza všetkým zabránila socializovať sa tak ako v minulosti. Za posledné mesiace sa stala ale centrom veľkej kritiky, a najnovšie bije na poplach aj slovenská polícia.
Donald Trump odštartoval svoju prezidentskú kampaň 20. júna v Tulse, kde zorganizoval obrovské stretnutie s jeho podporovateľmi. Aréna BOK Center má kapacitu pre 19 200 ľudí, a súčasný americký prezident predpokladal, že i napriek pandémii sa mu ju podarí celú naplniť. Všetkých ale prekvapilo, keď sa fanúšikovia K-Popu (fanúšikovia kórejskej pop hudby) cez Tik Tok rozhodli registrovať a rezervovať lístky na túto udalosť s vedomím, že sa tam neukážu, informuje New York Times. V aréne sa nakoniec objavilo iba 6 200 ľudí.
Magazín The Cut informuje o tom, že tínedžeri v Amerike sa spoločne zúčastňujú na premyslenom žarte, ktorý ich iniciuje zamaskovať sa tak, aby vyzerali ako starí ľudia a vďaka tomu si vedeli bez problémov kúpiť alkohol. Jedno z takýchto videí malo až 400 000 zhliadnutí. Americký štátny tajomník Mike Pompeo povedal, že Spojené Štáty "rozhodne zvažujú" zakázať aplikácie, keďže majú zdieľať informácie čínskej vláde, informuje globalnews.ca.
Na aplikáciu sa pozrela aj slovenská polícia. "Rodičom tínedžerov odporúčame, aby neriešili nové technológie striktným zákazom, ktorý by ich deti mohol ešte viac motivovať k tomu, aby si založili „tajný“ účet proti vôli rodiča. Racionálnejšie je viesť s tínedžermi debatu, v ktorej im budú vysvetlené možné riziká uvedené v tejto tlačovej správe. V prípade mladistvých do 15 rokov odporúčame, aby bol medzi priateľmi/fanúšikmi ich účtov na sociálnych sieťach jeden z rodičov s cieľom kontroly zverejňovaného obsahu," píšu na sociálnej sieti.
Zverejnili 9 užitočných rád, týkajúce sa tejto aplikácie:
"1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)"