Ak tak neurobí, nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho zrejme zvážia svoj ďalší postup v tejto súvislosti. Uviedol to poslanec Richard Raši (nezaradený) na štvrtkovej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR.
"Keď to vezmeme čisto mechanicky, Andrej Danko naozaj použil aspoň päť zdrojov, Igor Matovič zlepil prácu z dvoch kníh. To je už naozaj hanba. Toto je možno zatiaľ zo všetkých plagiátov, ktoré boli mediálne pertraktované, asi najhorší príklad," uviedol Raši s tým, že ak by sa porovnala s ostatnými medializovanými prácami verejných funkcionárov, premiérova je urobená "najhulvátskejšie".
Pripomenul slová Matoviča z obdobia, keď sa riešila práca bývalého predsedu parlamentu a šéfa SNS Andreja Danka. Podotkol, že podľa vlastnej definície, ktorú vtedy použil, je Matovič zlodej. Poukázal aj na vtedajšie vyjadrenia hnutia OĽaNO, že v každej normálnej krajine by politik pre takúto kauzu odstúpil. Vyzval preto premiéra, aby tak urobil.
Predsedu Smeru-SD Roberta Fica vôbec neprekvapuje, že Matovič podvádzal pri diplomovej práci. Celý premiérov život je podľa neho o podvode. "V Smere-SD si kladieme otázku, či už nie je čas otvoriť ľuďom oči a podať návrh na vyslovenie nedôvery Matovičovi. Nie za diplomovku, ale za jeho charakter. Máme však dilemu, či ústava vôbec umožňuje vyslovenie nedôvery duševne nespôsobilým osobám," uviedol na sociálnej sieti.
Podpredseda Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga označil prípad Matovičovej diplomovky za "strašnú hanbu". "Viem, že nechcem návrat Fica, Pellegriniho, nedajbože, nástup fašistov, ale toto je strašná hanba. Prepáčte. Po ostatných troch týždňoch, prepáčte," napísal na sociálnej sieti. "V tejto chvíli viem iba to, že to musím nejako spracovať. Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli," doplnil.
"Strana SaS potrebuje zvážiť všetky možnosti a poradiť sa na poslaneckom klube a vo vnútri strany," uviedol v reakcii pre TASR hovorca SaS Ondrej Šprlák.
Univerzita Komenského (UK) trvá na júnovom vyhlásení, v ktorom spoločne so Združením výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) a predsedom Slovenskej akadémie vied (SAV) odsúdili plagiátorstvo. Zároveň však odmieta aj vyhlásenia, ktoré dehonestujú akademickú prácu a úprimnú snahu množstva študentov a akademických pracovníkov študovať čestne. Vníma to ako výzvu neustávať v dlhodobom úsilí podporovať vedeckú gramotnosť a presadzovať princípy akademickej poctivosti. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.
Akademici reagovali na správy o kvalifikačných prácach ďalších dvoch politikov - ministra Branislava Gröhlinga (SaS) a predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO). "Akademický titul nemá byť znakom sociálneho statusu, ale výsledkom poctivého akademického prístupu," zdôraznili akademici.