Strúhal perá pre potešenie a pre priateľov, keď však zistil, že majú obrovský úspech, pustil sa do podnikania. Osem rokov tvrdej driny, ktorej výsledky si zamilovali aj svetové osobnosti, teraz poznačil koronavírus.
Dominik (30) si to po štúdiu podnikania na americkej univerzite v Oregone namieril na kariéru poradcu v pobočke korporátnej firmy v Prahe. Pôvodom Popradčan, ktorý si vôňu dreva zamiloval na prázdninách na píle u tety v Dobšinej, však čoraz viac voľného času po práci trávil vo svoje pražskej dielni na Smíchove, kde vyrábal drevené perá pre kamarátov.
Pero je podľa neho jedinečným spoločníkom každého človeka. „Ľudia píšu svoje životné príbehy práve perami, podpisujú sa na dôležité dokumenty a zanechávajú odkazy. Pero sprevádza každého človeka,“ vysvetľuje. Proces je náročný, ale pre neho krásny. Rezbár si najskôr vyberie drevo, následne ho vysuší, vŕta, brúsi a končí sústružením. Sú ľudia, ktorí pokladajú pero za súčasť imidžu, nechávajú si ho vyložiť diamantmi, opálmi, alebo chcú drevo používať zo špecifickej dreviny, živice. Perá z jeho dielne dostali do daru už rôzne svetové osobnosti ako britská kráľovná Alžbeta, novinár a autor knihy Whisky bible Jim Murray, dalajláma, šéfovia globálnych firiem či hlavy štátov, medzi ktorými nechýba exprezident Andrej Kiska.
„Dalajláma pri obdivovaní pera, ktoré preňho odo mňa kúpil slovenský politik ako dar, povedal, že je dobré nielen na písanie, ale dosť ťažké aj na prebúdzanie spiacich žiakov,“ smeje sa Dominik. Obdobie korony ho však zasiahlo tvrdo a viaceré luxusné kúsky stratili majiteľov. „Korona bol pád na zadok, popravde. Ľudia prestali platiť faktúry, rušili sa objednávky. Moje ateliéry v Prahe sa zmenili na výrobne štítov a distribučné sklady dezinfekcie. Rozdali sme ľuďom cez 7-tisíc kusov rúšok a štítov, desiatky ton potravín pre bezdomovcov,“ hovorí Dominik.
Postup výroby
- Rezbár si najskôr vyberie drevo
- Vysuší ho
- Nasleduje vŕtanie a brúsenie
- Proces zakončí sústružením
Zaujímavosti
- Za 8 rokov vyrobil 3 000 pier
- Používa 500 druhov materiálu
- Najčastejšie robí pero z oliby, mahagonu, bahenných dubov či palisandrov
- Vnútri je atramentová alebo guľôčková výplň
- Na sklade má 500 exotických kúskov dreva – betlehemskú olivu, bahenný dub starý 2-tisíc rokov, hadie drevo, drevo zo storočného suda whisky
- Najdrahšie pero stojí cca 3 800 eur
- Priemerná cena luxusného pera je 150 eur