Ako agentúru SITA informoval starosta obce Ňagov Vladimír Roháč, podobnú situáciu si v obci nepamätá. „Behom pol hodiny prišla voda, ktorú som za 68 rokov, čo žijem, ešte nezažil. Potok stúpol tak, že v dedine zaplavilo mosty aj miestnu komunikáciu a nemohol som sa dostať autom ani na horný koniec obce, kým neklesla voda,“ opísal situáciu starosta.
Ako dodal, voda strhla ploty a zaplavila suterény vo väčšine domov. „Nám dosť narušilo oporné múry. Pri jednom dome sa zviezla zemina tak, že ohrozuje dom. Zatiaľ sa ale, našťastie, neobjavili žiadne praskliny. Situáciu monitorujeme,“ skonštatoval starosta. Škody v obci zatiaľ vyčíslené nemajú. „Poslanci ich dnes budú spisovať, ale potrvá to dlhšie,“ dodal Roháč s tým, že pracujú na odstraňovaní následkov prudkého dažďa. „Pobralo drevo, dosky a vznikli nánosy. Čakáme preto na ľudí z povodia a budeme to riešiť. Spisujeme aktuálne aj počet studní, z ktorých treba ťahať vodu. Za pol hodiny ich máme nahlásených už 14,“ uviedol starosta obce s vyše 400 obyvateľmi.
Primátor Medzilaboriec Vladislav Višňovský pre agentúru SITA dodal, že v samotnom meste zatopilo zhruba 15 rodinných domov. „Štyri domy boli zaplavené z potoka, ktorý prichádza od Ňagova, a potom na sídlisku Vrch máme jednu ulicu, ktorá je vytápaná vodami z polí,“ informoval primátor. Vo štvrtok večer vyhlásil v súvislosti s povodňou mimoriadnu situáciu. Po poklese vody ju znížil na 2. stupeň povodňovej aktivity. „Ten ostane v platnosti určite niekoľko dní, pretože vodohospodári musia prejsť vodný tok – Turcov potok aj Ňagovský potok, kde určite došlo k škodám,“ skonštatoval Višňovský.
Ako dodal, povodeň spôsobila kombinácia dlhotrvajúcich dažďov a silnej búrky, počas ktorej za hodinu nameral zrážky na úrovni 80 milimetrov. „Mesiac tu prakticky prší a potom príde jedna búrka, keď spadne obrovské množstvo vody za krátky čas a máte povodeň. Nesúvisí to teda ani s výrubom lesov či obhospodarovaním krajiny, toto je hydrologicky neudržateľné. Nie je tu žiadna orná pôda, všetko sú tu len trávnaté porasty a došlo k takejto povodňovej vlne. Sú to veci, ktorým sa nedá zabrániť ani malými vodozádržnými opatreniami. Pomohli by možno len veľké protipovodňové retenčné nádrže,“ skonštatoval Višňovský.
Aj vzhľadom k predpovedi počasia sú podľa neho obavy, že by sa situácia mohla zopakovať. „Obavy sú. Nemusí znova ani napršať veľa, stačí možno 30 - 40 mm za hodinu a situácia sa môže zopakovať. Sú to objemy vody, ktoré táto krajina pri nasýtení, aké je, nedokáže vstrebať,“ dodal na záver primátor.