Ako pre TASR povedal riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský raj Tomáš Dražil, napriek nepriaznivému počasiu sa im podarilo skosiť okolo šesť hektárov plochy týchto druhovo najbohatších a pre ochranu prírody najcennejších lúk na Slovensku.
Ako pripomenul, lúku možno zachrániť, respektíve udržiavať len pravidelným kosením. Keďže ide o strmý, vzdialený a pre stroje takmer neprístupný terén, robia tak ručne. "Kosíme lúky, ktoré sú druhovo najbohatšie na svete. Nachádza sa tu rekordné množstvo rastlín v porovnaní so svetovými parametrami. Svetový rekord je v tom, že na pol štvorcovom metri sa nachádza 54 druhov rastlín," povedal.
Podľa jeho slov prišli na ručné kosenie kosci z celého Slovenska, z partnerských správ chránených oblastí z Čiech či Poľska. Zúčastnil sa na ňom aj Slovenský kosecký spolok. "Akciu hodnotíme úspešne, aj keď nám počasie veľmi neprialo. Ale v podstate sme spokojní," dodal Dražil.
Podujatie na lúkach, ktoré vznikli v minulosti ľudskou činnosťou, má podľa neho i kultúrno-historický rozmer. "Je to pripomienka tradičného usporiadania v krajine, tej dedovizne vo Vernári. Miestni tu predviedli aj tradičné spevy či jedlá. Je to spojené aj s takýmto kultúrno-gastronomickým zážitkom," dodal.