Sonda má názov Nádej a jej úlohou je študovať počasie na Marse. Prvé dva pokusy o štart však minulý týždeň prekazilo zlé počasie na Zemi. Napokon sa vydala na cestu v pondelok ráno z japonského kozmodrómu Tanegašima. Do vesmíru ju vyniesla raketa H2-A a teraz čaká sondu cesta dlhá takmer 500 miliónov kilometrov. K Marsu dorazí vo februári 2021, na 50. výročie vzniku Spojených arabských emirátov.
Pre tamojších šejkov tak bolo vypustenie sondy veľmi prestížnou záležitosťou. Podľa vedenia misie je pre emiráty podobným momentom, ako bol americký let Apollo 11 na Mesiac – tiež ju v krajine sledujú skoro všetci. Vďaka odloženému štartu majú spoločné ešte niečo – Apollo 11 dosiahlo Mesiac 20. júla, ale pred 51 rokmi. Misia je však prestížna aj z iných dôvodov, nie len pre symbolický dátum. Doteraz dostali sondu na Mars iba USA, Rusko, Európa a India. Emiráty sa tak chcú zaradiť do elitného klubu.
Navyše, tamojší inžinieri ju pripravili len za šesť rokov, čo je veľmi rýchly čas. Očakáva sa tiež, že prinesie nový prístup k vedeckému skúmaniu. Má pomôcť objasniť, prečo Mars stratil väčšinu svojej atmosféry a s ňou aj vody. Ak bude úspešná, vláda dúfa, že priláka mladých ľudí k vede a pomôže rozvinúť sofistikovanú ekonomiku.
Tento mesiac majú na Mars odštartovať ešte dve misie. Aj Američania aj Číňania sa chystajú vyslať robotické vozidlá, ktoré budú zbierať údaje priamo z povrchu červenej planéty.
Hmotnosť: 1350 kg
Rozmery: 2,4 x 2,9 m
Výška obežnej dráhy Marsu: 20 000 – 43 000 km
Trvanie jedného obehu: 55 hodín
Plánovaná dĺžka misie: 2 roky