Úplne zmenia náš spôsob života. Prinesú funkčné roboty do každej domácnosti. Zaručia, že nehodovosť automobilov klesne na nulu. Výrobcovia smartfónov budú o nás vedieť takmer všetko a nový signál môže spôsobiť rakovinu. Rovnako, ako to býva pri všetkých nových témach, väčšinu neprávd môžeme od faktov jasne oddeliť už pri zbežnom internetovom vyhľadávaní. Dozvieme sa tak, že aj keď je nástup 5G pomerne veľká vec, nie je nutné sa vopred obávať. S inými tvrdeniami je to však pomerne zložitejšie.
Vieme, že 5G je v porovnaní so 4G neuveriteľne rýchla. S desaťnásobne vyššou rýchlosťou prenosu dát prinesie revolúciu vo vzťahu ku technológiám. Predpokladá sa, že 5G bude slúžiť ako prostriedok, vďaka ktorému uvidíme výrazný pokrok v oblasti umelej inteligencie, digitalizácie a robotizácie.
Autonómne vozidlá
Keďže mobilné siete 5G sú stále v počiatočných fázach zavádzania, plný potenciál vozidiel bez vodiča pripojených k 5G uvidíme až o niekoľko rokov. Už teraz však dopravcovia investujú miliardy do výskumu a vývoja autonómnych vozidiel, ktoré by napokon mohli úplne nahradiť súčasné autá.
Fungovať môžu dvomi spôsobmi. Prvým je takzvaný V2V spôsob, pri ktorom autá na ceste vzájomne komunikujú. Zdieľajú tak napríklad informácie o svojej polohe, rýchlosti, počte pasažierov alebo trase. Autá si tak „uvedomujú“, kde presne sa na ceste nachádzajú všetci ostatní. Je preto možné, že v budúcnosti nebudeme potrebovať semafory a nehodovosť naozaj klesne na takmer nulovú hodnotu.
Druhým spôsobom je V2X, pri ktorom si autá vymieňajú informácie so samotným mestom. To umožní automatickú obsluhu parkovacích zariadení, garáží, semaforov alebo mostov. Takýto systém však vyžaduje množstvo zmien v mestskej infraštruktúre a najmä všadeprítomný signál 5G.
Inteligentná domácnosť
Aj keď 5G ešte len zmení náš život v domácnosti, niektoré funkcie používame už dnes. Sú nimi napríklad Wi-fi, termostat, Bluetooth alebo automatické zavlažovacie a svetelné systémy. Najväčším rozdielom tak bude celková autonómnosť inteligentného príbytku.
Predstavte si, že prídete domov neskoro večer a nechce sa vám hľadať kľúče. Inteligentné zámky sa odomknú na základe vašich fyzických atribútov, svetlá budú svietiť obľúbenou farbou a teplota v dome sa upraví na vami preferovanú úroveň. Nebudú chýbať ani domáce roboty, ktoré za nás prevezmú širokú škálu domácich povinností alebo bezpečnostný systém, ktorý v prípade nebezpečia sám privolá pomoc.
S príchodom 5G a inteligentných domov sa očakáva najmä výrazný pokles spotreby energie, keďže dom sa bude vedieť regulovať sám. Výhodou bude aj vyššia bezpečnosť a nižšia miera údržby.
Sú naozaj nebezpečné?
Nedávno sa najmä na internete začalo vynárať množstvo nepodložených tvrdení o zdravotných rizikách 5G signálu, ktorý vraj negatívne vplýva na ľudské zdravie. Tzv. hoaxy sa však neopierajú o overené fakty a o škodlivosti 5G sietí zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy.
„5G žiarenie je slabšie ako to, ktoré vytvára väčšina domácich spotrebičov. Siete piatej generácie teda nie sú nebezpečnejšie, ako keby ste si sušili vlasy elektrickým fénom,“ vysvetľuje Rafał Jaczyński, expert spoločnosti Huawei na siete 5G a kybernetickú bezpečnosť.
Práve Huawei je jedným z popredných dodávateľov 5G sietí na svete. Na konte má v súčasnosti 91 komerčných zmlúv a svojim zákazníkom už spoločnosť doručila viac ako 600-tisíc základňových staníc 5G. Firma sa tento rok začala venovať práve vyvracaní mýtov o sieťach piatej generácie v rámci svojej novej kampane Bezpečnosť 5G.