Vedci odhadujú, že riekou pretečie miestami až 94-tisíc mikroplastov za sekundu. Týmto množstvom anglická rieka predčí dokonca aj európske veľtoky, ako sú Dunaj či Rýn. Maličké množstvá plastov objavili aj v telách krabov žijúcich v Temži.
Vlhčené obrúsky splachované do záchodov sa vo veľkých množstvách akumulujú pozdĺž jej brehov. Výskumníci z univerzity Royal Holloway, University of London (RHUL) preto vyzývajú na prísnejšie pravidlá pred označovanie a likvidovanie plastových produktov. Zároveň varujú, že ľahkomyseľné vyhadzovanie plastových rukavíc a rúšok počas pandémie koronavírusu by mohlo problém s plastovým znečistením ešte viac zhoršiť.
"Zvýšené používanie jednorazových plastových produktov a nevhodná likvidácia týchto vecí, medzi nimi rúšok a rukavíc, spolu s čistiacimi produktmi obsahujúcimi plasty počas súčasnej pandémie môžu tento problém výrazne zhoršiť," upozornil profesor Dave Morritt z Royal Holloway.
Rieka podľa vedcov obsahuje mnohé formy mikroplastov, medzi nimi napríklad trblietavé čiastočky, mikročiastočky z kozmetiky či plastové fragmenty z väčších vecí, ako sú obaly z potravín či plastové fľaše.