Vedci najprv analyzovali údaje o šírení nákazy na výletných lodiach a neskôr prieskumy tisícov ľudí v ohniskách pandémie. Teraz vykonali desiatky štúdií, aby vypočítali úmrtnosť nakazených s touto chorobou, napísal spravodajský server The Wall Street Journal.
Tento výskum, ktorý započítal úmrtia z celkového počtu nakazených vrátane neohlásených prípadov, naznačuje, že COVID-19 zabíja asi 0,3 až 1,5 percenta nakazených ľudí. Väčšina štúdií spresňuje tento podiel na 0,5 až jedno percento. To znamená, že z každých 1000 nakazených ľudí päť až desať priemerne zomrie.
Tento odhad naznačuje, že nový koronavírus je smrtelnější než bežná sezónna chrípka, ale nie je tak smrtiaci ako ebola a ďalšie nákazlivé choroby, ktoré sa objavili v posledných rokoch. Koronavírus ale zabíja viac ľudí ako smrteľnejšie choroby, čiastočne preto, že je nákazlivejší.
"Nejde len o to, aká je úmrtnosť medzi nakazenými. Ide aj o to, ako nákazlivá daná choroba je - a COVID-19 je veľmi nákazlivý," povedal Eric Toner, lekár pohotovostnej medicíny a vedec Strediska Johnsa Hopkinsa pre zdravotnú bezpečnosť, ktorý študuje pripravenosť zdravotnej starostlivosti na epidémie a nákazlivé choroby. "Práve kombinácia úmrtnosti a nákazlivosti robí z COVID-19 tak nebezpečnú chorobu," dodal.
Zdravotné úrady a vedci sa snažia zistiť úmrtnosť na COVID-19, aby lepšie pochopili riziká tejto choroby, aby odhadli, koľko ľudí na ňu môže zomrieť, a zaviedli potrebné opatrenia na ochranu verejného zdravia.
Avšak zistiť tento údaj je náročné, pretože značný počet nakazených nemá žiadne symptómy, alebo len málo, prípadne vôbec neboli testovaní. Úmrtnosť tiež súvisí s takými faktormi, ako je vek dotyčného a prístup k zdravotnému systému.
V júni oficiálni činitelia amerických Stredísk pre kontrolu a prevenciu chorôb odhadli, že na začiatku mája na každý potvrdený prípad pripadlo zhruba desať nepotvrdených.
Lucy Okellová z Kráľovskej univerzity v Londýne v štúdii zverejnenej v marci odhadla úmrtnosť na COVID-19 v Číne na 0,66 percenta. Pomer úmrtnosti okolo 0,6 percenta je šesťkrát vyšší, než 0,1 percento u bežnej sezónnej chrípky. Choroby, ako je SARS, MERS či ebola, sú oveľa smrteľnejšie - úmrtnosť na ne dosahuje zhruba desať až 50 percent. Na tieto choroby ale zomrelo oveľa menej ľudí, než na COVID-19, pretože nie sú ani zďaleka tak nákazlivé alebo rozšírené; na SARS zomrelo 774 ľudí, na MERS 858 a Ebola podľahlo viac než 11 300 ľudí.