Dôležitá je stratifikácia nemocníc -
Reforma škôl
- Peniaze by mali ísť určite na reformu vzdelávania, a to na všetkých úrovniach - od predškolského až po vysoké školy. Bude dôležité, aby boli najmä vysoké školy podporované podľa výsledkov vo výskume aj vo vzdelávaní. Aby sa merali výsledky aj pri vysokých školách aj inštitúciách výskumu a aby sa zmenil obsah vzdelávania tak, aby viac zodpovedal potrebám praxe a tiež demokracie. To znamená, že väčší dôraz na IT vzdelávanie, na vzdelávanie o význame demokracie a na cudzie jazyky.
Verejné investície s najvyššou hodnotou za peniaze
- Tu môžu spadať také veci, ako napríklad dopravná infraštruktúra, tam kde to najviac potrebujeme. Problém však bude s cestami, lebo tie sa nepovažujú za zelené investície. Ale určite sa dá investovať do železníc. Potom do zdravotníctva, či už hovoríme o oprave alebo výstavbe nových nemocníc. Dôležité je, aby sa zrealizovala stratifikácia, čiže rozčlenenie nemocníc na základe kritérií kvality a efektívnosti, a tiež, aby sa zreálnili platby nemocniciam a zastavilo ich zadlžovanie.
Daňovo-odvodová reforma
- Tak, aby bol daňový systém atraktívnejší pre investície a aby zvyšoval motiváciu pracovať. To znamená najmä zníženie priamych daní a odvodov a kompenzácia výpadkov cez vyššie nepriame majetkové a environmentálne dane.
Martin Vlachynský, analytik INESS
- Napriek všeobecnému nadšeniu z tohto balíka ho považujeme za riskantný a zbytočne veľký. Slovensko potrebuje reformy školstva, zdravotníctva, súdnictva či poľnohospodárskej politiky. Reformy sa však nerobia míňaním peňazí, ale manažérskymi rozhodnutiami a politickou odvahou. Hrozí, že politici s miliardami v rukách sa vrhnú na murovanie nových nemocníc, zaplavenie škôl elektronickými hračkami či naťahovanie internetových káblov na lazy.
Hoci reformy sú podmienkou čerpania z fondu, historická skúsenosť ukazuje, že Európska komisia má tendenciu privierať oči nad neuskutočnením reálnych reforiem v záujme zachovania zmieru v EÚ. Miliardové zdroje na riešenie krízy, pri ktorej nezanikla ani jedna cesta, nespadol jediný dom, nezmizol kapitál, bude musieť splácať tri desiatky rokov celá jedna generácia Európanov vo forme vyšších daní, zníženej kúpyschopnosti miezd, znehodnotených úspor, ale hlavne ešte slabším ekonomickým rastom.