Kňazi s odlišnými názormi ako vedenie úradu sa podľa tohto zdroja prekladali a bolo len otázkou času, kedy po atmosfére napätia, stresu a strachu to začne vrieť.
Situáciu vyhrotilo zriadenie podporného fondu, pričom milodary podľa samotných sťažovateľov doslova vyciciavali farnosti a tie len prežívali. "Kňazi boli premiestňovaní aj z toho dôvodu, že na biskupstvo asi pred dvoma-tromi rokmi prišli biskupovi pomôcť v hospodárení diecézy externí poradcovia z východu. Mali sa postarať o nárast príjmov a celkové zlepšenie hospodárenia. Mala sa zriadiť a vybudovať - a aj sa vybudovala - materská škola. Podarilo sa dokončiť poslednú etapu hrubej stavby biskupského úradu (dlažby, obklady, maľovanie, zábradlia, kancelársky nábytok, IT-sieť, kamery, tlačiarne...). No zároveň nastali personálne zmeny na postoch tých, ktorí oponovali týmto víziám. Buď odchádzali, alebo upadli do nemilosti," uviedol zdroj.
Na margo už medializovanej nespokojnosti kňazov so zneužívaním moci, pričom zvláštny postup s vážnymi podozreniami dokonca označili až za výpalníctvo, tento zdroj uviedol nasledovné: "Po realizácii pokynov a nápadov poradcov však naopak stúpli náklady a príjmy aj napriek zvyšovaniu nájmov nájomcom za užívanie biskupského majetku zostali takmer nemenné. Pocítili to v samotných farnostiach, pričom poradcovia, jeden pán a pani, to prezentovali tak, že v iných diecézach - spišskej, či košickej - majú väčší odvod do fondu. Bolo to však z dôvodu potrieb biskupstva a nie farností. Niektorí duchovní sa preto ohradili, že sa nedá porovnávať Spiš, Orava, Liptov s Gemerom, ktorý aj za totality patril k najateistickejším regiónom.
Medzi kňazmi to teda podľa tohto zdroja v diecéze začína vrieť. V riadení biskupstva sa nedajú vylúčiť aj rôzne príbuzenské prepojenia a panuje tam atmosféra napätia, stresu a strachu. Je len otázkou času, kedy sa od predstavených, duchovných, či zamestnancov tohto úradu verejnosť dozvie viac.
Stanovisko úradu
Je prirodzené, že potrebné kroky môžu mať aj svojich odporcov. Ľudia majú rozličné názory a nedá sa dosiahnuť, aby boli všetci spokojní. Biskup však musí urobiť rozhodnutie a potom niesť zodpovednosť. Je prejavom jeho starostlivosť a obozretnosti, že sa radí s odborníkmi, a to aj z radov veriacich laikov, tak žien, ako aj mužov. Prejaviť s tým nesúhlas je legitímne, treba to však urobiť čestne a priamo: posielanie anonymov do médií ťažko pokladať za konštruktívny postup. Pokiaľ chce niekto vyjadriť svoj názor, nech príde na biskupský úrad. Nič mu za to nehrozí. Nepokladáme za užitočné posielať si odkazy s anonymnými pisateľmi prostredníctvom médií," uvádza sa v stanovisku kancelárie biskupského úradu.
Reakcia k fondu
"Ide o nedorozumenie. Podporný fond bol v diecéze zriadený práve na pomoc tým, ktorí sú v najväčšej núdzi. Biskupský úrad hľadá spôsoby ako pomáhať, keďže finančná situácia v diecéze nie je ľahká, a biskupstvo nemá zdroje na pokrytie početných žiadostí o pomoc. Z tohto dôvodu sa biskup v súlade s kánonickým právom rozhodol zriadiť podporný fond, do ktorého majú farnosti v duchu solidarity prispievať 5 percent svojich príjmov. Tento zdroj potom poskytne pomoc práve tým, ktorí sú v najväčších ťažkostiach. Celkom samozrejme v ňom musí byť rešpektovaná vôľa darcov. Je nepochybné, že milodary, ktoré dali veriaci na určitý cieľ, sa môžu použiť iba na tento cieľ. To je jasne definované aj v štatúte samotného fondu: nemožno doň odvádzať nič, čo je účelovo viazané. Napríklad, keď veriaci darujú na charitu, misie, či dobročinné diela Svätého Otca, nemožno to použiť pre fond, čo samotný štatút explicitne definuje. Javí sa, že podnetu, ktorý ste dostali, žiaľ, neporozumel podstate. Cieľom fondu nie je brať, ale práve naopak, prispievať núdznym, vychádzajúc z princípov solidarity. Všetky farnosti teda prispejú malou čiastkou svojich príjmov, aby potom tie, ktoré sú v najväčšej núdzi, mohli dostať žiadanú pomoc," uvádza sa v reakcii kancelárie Biskupského úradu v Rožňave.