Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) ich nahlásili kontrolné orgány vo Francúzsku, Rakúsku a v Spojenom kráľovstve. TASR o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu ÚVZ SR.
Potenciálne nebezpečná je hena s názvom Henna Emergency Cone Henna značky Rasm E s krajinou pôvodu Pakistan. Výrobok sa dá kúpiť aj cez internet, zabalený je v tvare kornútika v modrej škatuli s obrázkom ženy s hena tetovaním.
Ďalším nebezpečným výrobkom je sérum na rast vlasov s názvom Hair serum crocodylinae značky 4 Mega Inovel s krajinou pôvodu Thajsko. Výrobok možno kúpiť aj cez internet.
Čierna škatuľka obsahujúca sklenenú fľašku so sérom na ošetrenie vlasov a pokožky hlavy s krokodílím olejom. Odborníci upozorňujú, že výrobok obsahuje látku triclosan, ktorý sa môže pridávať len do určených druhov kozmetických výrobkov, ako zubné pasty, mydlá na ruky, telové mydlá, sprchové gély a dezodoranty, okrem sprejov, púdre na tvár a krycie korektory, výrobky na čistenie nechtov na rukách a nohách pred aplikáciou systémov umelých nechtov a ústne vody v stanovenej koncentrácii s cieľom konzervácie výrobku.
Nebezpečnou je aj hena - čierna farba na vlasy s názvom Herbal Henna, značky Moon Star. Konkrétne ide o výrobnú dávku 200 JAN-2019. Výrobok taktiež možno zakúpiť aj cez internet. Ide o 60-gramový výrobok v kartónovom obale, ktorý obsahuje plastové vrecko s farbiacim práškom.
Výrobok podľa hygienikov obsahuje látku p-phenylenediamine (PPD) v takej koncentrácii, ktorá po zmiešaní s nedostatočným množstvom činidla a dlhým časom pôsobenia na pokožku hlavy predstavuje riziko pravdepodobného poškodenia zdravia. Na výrobku tiež chýbajú bezpečnostné upozornenia, ktoré je potrebné uvádzať v súvislosti s touto látkou pri použití v kozmetických výrobkoch. Ďalej na výrobku sa nachádzajú tvrdenia, ktoré môžu byť pre spotrebiteľa nebezpečné a zavádzajú, pretože výrobok obsahuje látku PPD, ktorá má vysoký alergický účinok.
Je možné, že uvedené výrobky sa nachádzajú aj v Slovenskej republike.