V širšom okolí Banskej Štiavnice sa nachádza niekoľko vodných nádrží, ktoré vybudovali na získanie energetických zdrojov na ťažbu a úpravu rúd v baníctve. V súčasnosti nádrže, známe aj ako tajchy, využívajú ľudia aj na rekreáciu a kúpanie. Jednou z nich je aj Klinger pri Banskej Štiavnici, kde boli v minulosti vybudované kúpacie plťové bazény. Staré časy sa vracajú a Klinger okrem ich obnovenia čaká i novinka - plávajúce mólo.
Historická plaváreň, ktorá na tajchu vzniká, tam bola aj v minulosti. Plaváreň s dreveným mólom tam vybudovali ešte v polovici 19. storočia. „Na vode bola kedysi umiestnená plávajúca plošina ukotvená k brehu a k nej viedla lávka. Medzi dvoma plávajúcimi plošinami bolo vodnopólové ihrisko a na vnútorných okrajoch plošín štartovacie bloky pre plavcov,“ opisuje časy minulé Igor Kuhn, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica.
Historickému projektu sa rozhodli vdýchnuť nový život a zlepšiť možnosti využitia tajchu. „Našu plaváreň budeme postupne rozširovať o ďalší pontón a vznikne tam aj taký mini bazén,“ vyratúva. Takzvanú plaváreň tvorí systém plávajúcich betónových pontónov, ktoré majú životnosť 50 rokov. Pontóny majú palubu obloženú drevom, z brehu sa na ne ľudia dostanú po lávke. Na ne budú osadené rebríky na pohodlný vstup do vody. Plaváreň na Klingeri otvoria 30. júla.
Ženy dopoludnia, muži popoludní
V roku 1850 nariadilo ministerstvo viedenskej vlády zriadenie kúpalísk na zabezpečenie zdravia a čistoty baníckeho ľudu. Na tento účel boli vystavené plávajúce alebo ukotvené bazénové plte so šatňami na brehu. V roku 1851 bol na zavedenie pravidiel prevádzky vydaný tzv. Porádek na kúpania v Klingerstolnianskem tajchu. Zaujímavé je, že podľa tohto poriadku sa dopoludnia mohli kúpať len ženy a chlapi popoludní. Kúpacie plťové bazény slúžili do 70 rokov 20. storočia.
Klinger v číslach
- Nadmorská výška: 683 m n. m.
- Objem: 158 000 m3
- Dĺžka koruny hrádze: 127 m
- Šírka koruny hrádze max.: 6,3 m
- Výška hrádze od terénu: 22,5 m
- Maximálna hĺbka: 21 m