Aby pokožka zostala zdravá a krásna, potrebuje účinnú ochranu. Trocha krému ráno určite stačiť nebude. Dvaja dermatológovia vysvetľujú, ako predísť spáleniu a jeho dôsledkom. Na otázky nemeckého Bildu odpovedá Christoph Liebich z Mníchova a na otázky Nového Času Michaela Dubčeková z Bratislavy.
Kedy je vôbec potrebná ochrana pred slnkom?
- Závisí to od intenzity slnečných lúčov. Napríklad od UV indexu 3 sa odporúčajú krém, klobúk a slnečné okuliare. Od úrovne 8 je lepšie nebyť vonku vôbec.
Aký opaľovací krém potrebujem?
- Najdôležitejšie je používať ochranný faktor pred slnkom. Mal by byť najmenej 30, lepšie ochraňuje faktor 50. Dôležitý je aj typ pleti. Ak máte suchú pokožku, vezmite si výživný krém. Pri mastnej pokožke prejdite na produkty bez oleja.
Môžem v lete znížiť ochranný faktor?
- Nie. Typ pleti zostáva rovnaký - bez ohľadu na to, ako je niekto opálený. Ak chcete chrániť svoju pokožku, vždy používajte rovnako vysoký faktor ochrany pred slnkom.
Stačí mi aj mejkap s ochranným faktorom?
- Nie. Najskôr naneste denný krém a potom dostatočné množstvo opaľovacieho krému. Nechajte ich vsiaknuť a až potom naneste krycí mejkap.
Koľko opaľovacieho krému potrebujem?
- Platí pravidlo: 2 mg opaľovacieho krému na cm² pokožky. Pre osobu s výškou 1,80 metra je to asi 20 až 30 gramov alebo asi tri polievkové lyžice. Po kúpaní alebo športe treba naniesť novú vrstvu krému - ak sa nepotíte, stačí približne po troch hodinách. Na týždňovú dovolenku na pláži potrebujete omnoho viac opaľovacích krémov, ako si mnohí myslia: ak aplikujete 30 gramov aspoň trikrát denne sedem dní, budete potrebovať dobré tri fľaše krému s obsahom 630 gramov.
Môžem použiť sprejový ochranný faktor?
- Spreje sú dobré. Jediným nebezpečenstvom je, že ich použijete menej ako krému. Kto sa sprejuje často, je chránený dostatočne.