Napadlo vám však, že by ste ho (nielen) v letných mesiacoch mali nosiť stále so sebou? Malá fľaštička či roll-on môže byť rýchlym záchrancom pri rôznych zdravotných problémoch. A viete prečo? Za objavenie tohto doslova výnimočného prostriedku vďačíme austrálskym domorodcom, ktorí listy malého stromčeka známeho ako melaleuca alternifolia drvili práve kvôli oleju s nekonečným množstvom možností využitia.
Pôvodní obyvatelia zbierali v čajovníkových lesoch aj med a z dreva stromov vyrábali rafty, prístrešky, ale vyrábali i lieky. Tradičnou medicínou na kožné infekcie bol obklad z rozdrvených listov, na ktoré sa položil teplý bahenný zábal. Zaujímalo vás niekedy, prečo voláme tento olej čajovníkový? Môže za to slávny objaviteľ kapitán James Cook. Počas svojho pobytu vo východnej Austrálii videl domorodcov pripravovať liečivé odvary práve z týchto listov.
Na čo pomáha
1. Štípance, vyrážky, herpes, zapálenú pokožku a akné. Boľavé miesto potierajte niekoľkokrát denne pre rýchlejšie hojenie.
2. Bradavice i pásový opar. Čajovník pôsobí proti baktériám i vírusom. Potierajte denne.
3. Ak máte alergickú reakciu či slnkom podráždenú pokožku. Jemne do nej vmasírujte olej.
4. Ak trpíte lupinami, skúste pravidelné ošetrenie pokožky hlavy čajovníkom.
5. Trpíte popraskanými pätami či plesňami na nohách? Denne ich ošetrujte nezriedeným olejom z čajovníka.
6. Na škrabance, spáleniny a rezné rany. Stačí pár kvapiek ako prvá pomoc.
7. Pri infekciách hrdla a ústnej dutiny. Pár kvapiek extraktu z čajovníka zrieďte v pohári vody a kloktajte, prípadne dajte 4 kvapky do lyžičky medu a nechajte rozpustiť v ústach.
Kam sa pridáva
Na každodenné použitie je vhodné mať poruke pravý čajovníkový olej dobrej kvality. Riedený olej sa kvôli svojim účinkom pridáva do krémov, pleťových vôd a mliek i do šampónov, kde pôsobí proti lupinám.
Aké sú účinky oleja
Antiseptické, antibakteriálne, protiplesňové i antibiotické, protivirotické (podobné účinky má príbuzný kajeputový olej používaný hlavne v Ázii).
Ako sa získava
Na veľkých plantážach rastú čajovníky zhruba 12 až 18 mesiacov, následne stroje pozbierajú listy i vetvičky, z ktorých sa olej lisuje. Ďalší zber sa robí zhruba o rok a pol.