Združenie odborníkov, zaoberajúce sa ochranou architektonického dedičstva, Docomomo tvrdí, že hlavné mesto príde zbúraním budovy o najvýznamnejšie dielo povojnovej moderny. Developer Immocap Group však nesúhlasí. Nový Čas sa spýtal Bratislavčanov, či sú za zbúranie tejto budovy, ktorá je dnes už v dezolátnom stave, alebo si zaslúži renováciu. Odborníci si verejne vymieňajú ostré názory a do debaty sa zapojil aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý tvrdí, že o osude Istropolisu sa rozhodlo už v roku 2017, keď budovu aj s pozemkami kúpil developer.
„Už pri predaji muselo byť zrejmé, že nový vlastník ju bude chcieť zbúrať,“ tvrdí. Mesto kladie dôraz na usporiadanie a vplyv na dopravnú infraštruktúru s ohľadom na plánovanú železničnú stanicu Filiálka. „Môj osobný názor je, že Istropolis patrí medzi významné architektonické diela a jeho autorov si vážim. Neviem si však predstaviť, že budova s takou vnútornou dispozíciou a energetickou náročnosťou dnes nájde využitie,“ uzavrel.
Organizácia Docomomo tvrdo napáda zámer developera. Upozorňuje, že zbúraním budovy sa príde o jedno z významných diel povojnovej moderny. Developer Nového Istropolisu Immocap Group nesúhlasí. „List obsahuje nepravdivé a znevažujúce vyhlásenia na náš projekt,“ uviedol predseda predstavenstva Martin Šramko a dodal, že k zachovaniu kultúrno-spoločenskej funkcie Istropolisu sa zaviazali a tomu prispôsobili aj projekt.
Podujatia v Dome odborov
Kedysi sa tam konali kultúrno-spoločenské a zjazdové akcie Komunistickej strany Slovenska. Neskôr sa tam konali koncerty kapely Bez ladu a skladu či Mariána Vargu. V Istropolise bola aj Bratislavská lýra, kde vystúpil aj velikán Karel Gott. Vystupovali tam folklórne súbory, v menších sálach boli kiná aj divadlo.