"Príčinou vyradenia Ruska bola jeho anexia Krymu a intervencia na východe Ukrajiny," uviedol Maas v rozhovore pre pondelkové vydanie nemeckých denníkov Rheinische Post a General-Anzeiger. "Pokiaľ sa nevyrieši táto otázka, nevidím nijakú šancu," povedal Maas.
Návrat Ruska navrhol Trump v máji, keď oznámil plány na odklad každoročného summitu G7 do septembra v dôsledku koronavírusovej pandémie. Dodal, že zoznam pozvaných by rád rozšíril o Austráliu, Rusko, Južnú Kóreu a Indiu.
Podľa Trumpových slov je "zdravým rozumom" pozvať na rozšírený summit G7 aj ruského prezidenta Vladimira Putina, pretože krajiny potrebujú rokovať s Moskvou, a to napriek jej politike na medzinárodnej scéne a ilegálnemu pripojeniu ukrajinského Krymu.
Rusko bolo v G7 (vtedy ešte G8) do roku 2014, keď došlo k zmieneným udalostiam.
Maas vyhlásil, že vzťah s Ruskom je momentálne komplikovaný. "Rusko samotné môže najviac prispieť k otvoreniu týchto dverí," podotkol Maas na margo myšlienky opätovného prijatia Moskvy do skupiny G7, ktorú tvoria Spojené štáty, Kanada, Nemecko, Japonsko, Francúzsko, Británia a Taliansko. Šéf nemeckej diplomacie však zdôraznil, že Rusko je potrebné pri riešení konfliktov v Sýrii, Líbyi a na Ukrajine.
Nemecko momentálne zastáva rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie a podieľa sa na diplomacii zameranej na ukončenie konfliktov v daných troch krajinách. Nemecko je zároveň nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN.
Správu priniesla stanica Slobodná Európa s odvolaním sa na tlačové agentúry DPA a Reuters.