V niektorých regiónoch Pyrenejského polostrova zaznamenávajú výrazný počet novonakazených ľudí len krátko po tom, ako sa obmedzenia opäť o čosi viac uvoľnili. Zaviedli preto povinnosť nosiť rúško vo vnútri i vonku. Napriek tomu ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzáles Laya uvádza, že „Španielsko je bezpečné pre obyvateľov aj turistov“.
Väčšina z nich je ešte navyše asymptomatických, takže nevedia, že vírus šíria ďalej. Počet nakazených na 100 000 obyvateľov je momentálne 39,4. Británia na situáciu reagovala tak, že každý navrátilec z tejto krajiny musí ísť do povinnej 14-dňovej karantény. To narušilo plány mnohým dovolenkárom a spôsobilo chaos v rušení letov. Ministerka zahraničia však uvádza, že medzi najviac postihnutými je okolie Barcelony a sever Španielska, pričom situácia je pod kontrolou. Kanárske a Baleárske ostrovy nemajú žiadne potvrdené prípady a sú tak podľa nej bezpečné pre turistov.
Druhá vlna v Nemecku
Aj iné európske krajiny zápasia s lokálnymi ohniskami nákazy. V Rakúsku sa v rezortnom meste St. Wolfgang nakazilo 44 ľudí po návšteve miestneho baru, ktorý bol následne zavretý. Nemecko tiež zápasí s vysokým prírastkom nakazených a hovorí o druhej vlne nákazy. Ohniská boli zaznamenané po celom Nemecku. Jedno sa napríklad objavilo na farme v Mammingu, kde sa nakazilo vyše 170 sezónnych pracovníkov.
Aj vo Francúzsku opätovne stúpa počet nakazených. Úrady to pripisujú tomu, že ľudia sú počas letných dovoleniek bezstarostnejší a menej obozretní. Zaviedli preto pokutu 135 eur pre tých, ktorí nenosia rúška v uzavretých verejných priestoroch. Podobné opatrenie zaviedol taliansky región Kampánia, do kotrého patrí napríklad Neapol. Ak tam zabudnete na rúško na miestach, kde je to predpísané, hrozí vám pokuta až 1 000 €.