Najviac, desať pacientov, potrebovalo pomoc v Košickom kraji, najmenej v Nitrianskom kraji. Skolabovali tam traja ľudia. Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia komunikácie a marketingu Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) Alena Krčová.
„V tejto súvislosti apelujeme na verejnosť, aby dbala na prevenciu. Zdržiavať sa v interiéri počas obedňajších hodín, teda od 11:00 do 15:00 a dodržiavať dostatočný pitný režim,“ vyzýva Krčová. Vysoké teploty totiž podľa jej slov predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti. „Ak sa už nevyhnete pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu,“ uviedla Krčová.
Ideálne je podľa nej piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu s mierou, alkoholu je vhodné vyhnúť sa úplne, pretože rozširuje cievy. „Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch. V prípade zhoršenia zdravotného stavu kontaktujeme tiesňovú linku 155, kde operátor poradí, ako ďalej postupovať,“ dodala hovorkyňa ZZS.
Na Slovensku budev utorok slnečno a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota sa bude pohybovať od 27 do 32 stupňov Celzia, na západe väčšinou 32 až 36 stupňov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).