Nedá sa vylúčiť, že v čase krvavého útoku bol pod vplyvom omamných látok. Takmer každému sa vybavil veľmi podobný príbeh Judity (17), ktorá je obžalovaná z vraždy kamaráta, tiež dobodaním. Môže tieto dva prípady niečo spájať? Ako spoznať u detí užívanie návykových látok, resp. že sa s ich psychikou niečo deje? Nový Čas sa obrátil na odborníkov.
rípady sú dosť podobné. Oba útoky boli neuveriteľne zúrivé, napriek tomu, že vopred ich nič nenaznačovalo. Čo môže spôsobiť takýto prudký obrat v správaní? Psychická porucha, drogy, amok? Ako spoznať, či dieťa nezačalo užívať omamné látky skôr, než sa stane nešťastie?
„Znakov môže byť viac, hlavne keď sa zhorší v prospechu alebo správaní,“ hovorí Ľubomír Okruhlica, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva na medicínu drogových závislostí a vysvetľuje: „Agresivita môže byť aj jednorazová, ale ak sa to opakuje a predtým dobrý chlapec odrazu chodí neskoro, nedodržiava dohody, treba spozornieť.“ Ak by aj adolescent odmietol spolupracovať a nechcel navštíviť odborníka, môžete sa obrátiť na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, kde vám pomôžu.
Zbystrite pozornosť, ak si všimnete:
- Zhoršenie prospechu v škole, časté absencie, stratu záľub
- Veľa nových priateľov, zväčša starších či problémových
- Náhle problémy s peniazmi, ich zvýšená potreba
- Časté používanie kvapiek do očí alebo nosa mimo choroby
- Filozofuje, zaoberá sa drogovými otázkami, zastáva sa drog
- Je nespoľahlivý, zhoršuje sa mu pamäť a sústredenosť
- Zmeny v správaní a/alebo v stravovacích návykoch – nechutenstvo, žravosť, zanedbávanie hygieny, klamanie, spavosť, podráždenosť, bezstarostnosť, strata zábran, ...
- Zmeny vo vzhľade - červené oči, malé alebo rozšírené zrenice, nezrozumiteľná reč, pach z dychu, nadmerne suché pery, začervenanie nosa, krvácanie z nosa, známky opitosti, modriny, nepokoj či nezvyčajná únava, náhly úbytok hmotnosti.
Ktorý odborník pomôže
- Ono už aj fajčenie je znakom toho, že dieťa prestalo akceptovať pravidlá, že prekračuje hranice. Ak rodič tuší problém, mal by vyhľadať pomoc odborníka. Napríklad aj u nás v Centre pre liečbu drogových závislostí, alebo potom detského psychiatra. Tých je však málo, tak potom aspoň psychiatra alebo lekára. Tak sa dá zistiť napríklad, či to nie začínajúca psychická porucha, čo je v tomto veku bežné.
Rýchlo pomôže aj záchranka
V náročnej situácii alebo v ohrození môžete zavolať RZP, maloletý bude následne prijatý na urgentnom príjme. Tam sa potom volá psychiater a ten určí, či je situácia prechodná, alebo potom prípadne odporučí pobyt v liečebni.
Psychické poruchy sa často dedia
Neobvykle brutálne útoky sa zväčša nedejú bez prítomnosti drog, ale treba zvážiť aj psychickú poruchu. Podľa Gabriely Herényiovej, detskej psychologičky, je puberta obdobím krízy osobnosti aj vzťahov, keď sa mladý človek cíti osamelý a nepochopený. Vtedy sa môžu prejaviť psychické choroby, avšak väčšina z nich má genetické predispozície. „Napríklad schizofrénia sa môže prejaviť v tomto období,“ hovorí Herényiová.
Kde nájsť pomoc
Informačná a poradenská linka pre ľudí s problémami s alkoholom alebo drogami: 02/ 5341 7464