Vedenie fakulty tvrdí, že všetky predmety v zimnom semestri sú riadne pokryté prednášajúcimi. Uvádza to fakulta na svojom webe.
Členovia Za našu FIIT si nemyslia, že vedenie fakulty zabezpečilo adekvátnu výučbu na nasledujúci semester. "Na základe materiálov, ktoré nám vedenie prezentovalo, sme totiž zistili, že viacerí prednášajúci nespĺňajú kritériá adekvátnych náhrad za pedagógov, ktorým dekan FIIT STU Ivan Kotuliak nepredĺžil zmluvu alebo ktorí odišli v reakcii na kroky dekana. Vo viacerých predmetoch sa totiž objavili mená, ktoré sa podľa všetkého vo svojom pedagogickom či výskumnom živote nestretli s náplňou predmetov, na ktorých majú pôsobiť, prípadne ani doposiaľ nepôsobili v oblasti informatiky," tvrdia členovia Za Našu FIIT. Zároveň sa obávajú, že tým výrazne utrpí kvalita štúdia.
Odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre TASR v reakcii uviedol, že ambíciou rezortu je prepracovať štatút komisie pre profesijný rozvoj a následne vymenovať nových členov komisie.
Rektor STU Miroslav Fikar bude v najbližších týždňoch analyzovať a vyhodnocovať konkrétne dosahy novej situácie na fakulte. "Najmä čo sa týka zabezpečenia požadovanej kvality výučby a tiež podľa reálne a objektívne indikovaného záujmu novoprijatých a aj súčasných študentov FIIT o štúdium na fakulte v ďalšom akademickom roku," uviedol pre TASR hovorca STU Fedor Blaščák.
V tejto súvislosti ministerstvo školstva uviedlo, že atraktivita učiteľského povolania je spojená predovšetkým s poslaním a významom tejto práce, v druhom rade s odmeňovaním, podmienkami práce a postavením pedagóga v škole či spoločnosti. "Ministerstvo školstva pod vedením Branislava Gröhlinga (SaS) pracuje na riešeniach, ktorých cieľom je zlepšenie celkovej situácie a podmienok pre učiteľov v zmysle programového vyhlásenia vlády. Rezort pracuje na zlepšení finančného zabezpečenia učiteľov, na vytvorení motivačnej zložky platu, na zlepšení materiálnych podmienok škôl," uviedol rezort školstva. Pripomenul, že od septembra môžu do škôl nastúpiť podporné tímy, ktorých členovia pomôžu pedagógom pri výučbe, pričom na úväzky členov tímov - asistentov, špeciálnych pedagógov či psychológov - pôjde 82 miliónov eur. "Učitelia základných škôl majú od júna slobodnejší výber z učebníc, čo by im malo pomôcť učiť lepšie a podľa vlastných predstáv. Rezort spúšťa projekt na vzdelávanie pedagógov v oblasti výchovného poradenstva a prevencie za 5,9 milióna eur," uviedlo ministerstvo školstva. Poukázalo aj na fakt, že Štátny pedagogický ústav a Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie sa v uplynulých mesiacoch snažili poskytnúť učiteľom podporu cez videokonferencie a webináre, pracovné listy pre žiakov. Bola posilnená infolinka v oblasti pedagogicko-psychologického poradenstva či vzdelávania žiakov so špeciálnymi potrebami. "Sme presvedčení, že tieto a ďalšie pripravované kroky a opatrenia budú postupne zvyšovať atraktivitu učiteľského povolania," tvrdí rezort školstva.
Spory na fakulte sa vyhrotili začiatkom roka po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývalá dekanka Mária Bieliková. Následné rokovanie s cieľom upokojenia situácie prinieslo niekoľko dohôd, no situácia sa aj tak úplne neupokojila. Časť zamestnancov fakulty vstúpila do štrajku začiatkom letného semestra 17. februára a štrajkovala každý pracovný deň. Štrajk prerušila až mimoriadna situácia v súvislosti s novým koronavírusom. Akademický senát STU sa pokúsil 13. júla odvolať Kotuliaka z funkcie dekana FIIT, avšak neúspešne.
Rezort školstva dodal, že v spolupráci s inými rezortmi intenzívne pracuje na takom nastavení čerpania eurofondov, aby oblasť vzdelávania a školstva získala z alokovanej sumy čo najväčší objem a súčasne aj úžitok.