Vláde to poskytne viac možností v boji proti šíreniu nákazy, informovala agentúra AFP. Núdzový stav je zameraný predovšetkým na zrýchlenie rozhodovania úradov, ktorým dáva mimoriadne právomoci v čase prírodných pohrôm a ďalších kríz.
Taliansko bolo prvou európskou krajinou, ktorú zasiahla koronavírusová kríza, a na jeho ekonomike sa vážne podpísali viac než dva mesiace trvajúce prísne karanténne opatrenia, uvoľňované od mája po poklese počtov nakazených. Núdzový stav v Taliansku vyhlásili po prvý raz 31. januára po tom, čo v Ríme potvrdili dva prípady nákazy novým koronavírusom. Najnovšie malo toto rozhodnutie vypršať 31. júla.
Taliansky Senát jeho predĺženie schválil v utorok večer a v stredu nasledoval súhlas Poslaneckej snemovne. V dolnej komore parlamentu sa za tento návrh vyslovilo 286 poslancov, 221 hlasovalo proti a piati sa zdržali hlasovania. "Žiaľ, pandémia sa stále neskončila, aj keď jej následky sú obmedzenejšie a geograficky ohraničené," povedal v stredu taliansky premiér Giuseppe Conte, ktorý poslancov uisťoval, že predĺženie núdzového stavu nebude nevyhnutne znamenať nové karanténne opatrenia.
V Taliansku potvrdili viac než 246 000 prípadov nákazy novým koronavírusom a ochoreniu Covid-19 v krajine podľahlo vyše 35.000 ľudí.