Okrem starého platidla objavila aj ďalšie predmety, ktoré prezdrádzajú viac o najstaršom osídlení na námestí v Spišských Vlachoch. Výskumné práce v prístavbe kostola Narodenia Panny Márie prebiehali od vlaňajšieho októbra. „Kostol je pravdepodobne stredoveký a neskôr prestavaný. Realizovali sa tu aj rôzne prístavby, pričom cieľom bolo overiť priestory pôvodného kostola. Prebiehali sondy a zistilo sa, že tam priamo v minulosti nebol,“ prezradila archeologička Mária Hudáková, ktorá Novému Času radostne zvestovala veľký objaval.
„Máme dôkaz, že pred 1 600 rokmi tu už žili ľudia. Našli sme totiž mincu Konštantína II., ktorý vládol v rokoch 337 až 361 nášho letopočtu. Dostala sa sem vďaka kontaktom z Rímskej ríše. Podarilo sa objaviť aj rôznu keramiku a trosku, čo potvrdzuje, že Spiš bol naozaj bohatý na spracovanie rúd.“ To, čo sa dalo za danú mincu v tejto dobe kúpiť, známe nie je, ale archeologička priznala, že asi skôr išlo o mincu ako obetu alebo na pamiatku pre iné generácie. Jej historická hodnota je však nevyčísliteľná!
Primátor Ľubomír Fifik sa z objavu potešil a verí, že sa mestečku podarí vďaka tomu zviditeľniť. „Je to unikát v rámci spišských miest, pretože naša oblasť bola osídľovaná už v 4. storočí. Bol tu život a tieto nálezy chceme ukázať návštevníkom,“ uzavrel prvý muž mesta.
Minca cisára Konštantína II.
Na jednej strane mince je portrét cisára Konštantína II., ktorý vládol v 4. storočí. Na druhej strane je rímsky vojak, ktorý zabíja zajaca. Mincu našli v prístavbe kostola v Spišských Vlachoch, pričompravdepodobne symbolizovala obetu.