O úspory prišlo 170 000 ľudí
Majský sa mal ešte v roku 2002 podieľať na tunelovaní nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest, ktoré pripravili 170-tisíc ľudí o ich úspory. V tom čase sa stratilo neuveriteľných 15 miliárd korún (500 miliónov eur). Samotnému Majskému dávajú za vinu „len“ 448 miliónov slovenských korún (takmer 15 miliónov eur), ktoré mali spolu s Patrikom Pachingerom a Dávidom Brtvom z nebankoviek vytiahnuť vytváraním falošných pohľadávok. Patrik Pachinger a Dávid Brtva svoje definitívne tresty za tunelovanie už spoznali.
Najvyšší súd v marci 2018 potvrdil Pachingerovi sedemročný trest a Brtvovi deväť rokov basy. Brtvu však v auguste 2018 podmienečne prepustili. Do trestu sa mu zarátal aj pobyt vo vyšetrovačke od januára roku 2003 do konca novembra 2007. Vďaka tomu si odpykal dve tretiny trestu a mohol požiadať o podmienečné prepustenie. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa Majského, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.
Ako hodnotíte rozhodnutie súdu?
- Nebudem komentovať rozhodnutie súdu, neprislúcha mi to. Väčšinu skutočností považujem za zle interpretovanú a určite využijem všetky možnosti, ako zvrátiť toto konanie, ktoré považujem za nezákonné.
Urobil váš klient chybu, keď nereagoval na predvolanie?
- Môj klient neurobil chybu. Neviem, ale budem sa zaujímať, ako to bolo.
Máte predstavu, kde si odsedí trest - či na Slovensku, či v Českej republike?
- Neviem si predstaviť, ako bude prebiehať realizácia tohto rozsudku.
Očakávate, že klient sa bude vyhýbať nástupu trestu?
- Je to už 18 rokov. Ja si nemyslím, že 74-ročný chorý človek sa má možnosť niečomu vyhýbať. My tu máme 4 nezávislé posudky. Stanovisko ZVJS uvádza, že sú schopní zvládnuť všetky zdravotné problémy, ale či na základe takéhoto vyhlásenia Najvyšší súd vydal trestný rozkaz, medzinárodný zatykač, o tom mám pochybnosti a preto som sa obrátil na Ústavný súd.
Koľko by si mal teda odsedieť, vzhľadom na to, že už strávil nejaký čas vo väzbe?
- Väzbu má vykonanú 2,5 roka. Len si uvedomme, že skutok bol dokonaný v roku 2001 a od roku 2002 je pán Majský stíhaný. Máme rok 2020, akú to má prevenciu pre 74-ročného človeka? Druhý moment je Európsky dohovor. Čo hovorí o dĺžke konania a jeho vplyv na rozhodnutia. Rozhodnutie o doposiaľ netrestanom človeku a prvé rozhodnutie odsudzujúce po 18 rokoch konania nemôže vyzerať takto.
Neprispel váš klient k tomu, že to trvalo tak dlho?
- Štát si má zabezpečiť konania. A jednoducho sa môže stať, že je človek chorý a aj dlhodobo. Môže sa stať čokoľvek. Ja nemám vedomosť o obštrukciách.
V akom stave je váš klient?
- Za posledné dva roky som videl upadajúcu tendenciu, má sa horšie a horšie. Nevidel som ho po tej operácii, neviem, v akom stave je.
Už ste klientovi oznámili rozsudok?
- Zatiaľ nie, takže nepoznám reakciu. Budem sa s ním snažiť skontaktovať.
Nachádza sa stále v Českej republike?
Áno, samozrejme, je v Čechách, čo aj súd na pojednávaní konštatoval.