Kauzy novej vlády
Chaos počas korony
Vláda nemala za sebou ani prvých 100 dní, a už sa ukázalo, aké sú názory koaličných strán na niektoré témy rozdielne. Hádky rozpútal status Richarda Sulíka počas Veľkej noci, keď bol pre COVID-19 obmedzený pohyb. „Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach,“ napísal Sulík, čím spustil lavínu sporov. Premiér Igor Matovič mu odkázal, že „postovať na FB svoje výplody mysle je v tejto chvíli mimoriadne nezodpovedné“. Neskôr sa nevedeli zhodnúť na tom, dokedy majú byť obchody v nedeľu zatvorené.
Odpísané diplomovky
Odhaľovanie odpísaných záverečných prác sa začalo s bakalárkou poslankyne Sme rodina Petrou Krištúfkovou, ktorá získala titul na vysokej škole v Skalici. Postu splnomocnenkyne vlády sa následne vzdala. Pochybnú záverečnú prácu mal aj predseda parlamentu Boris Kollár, ktorý študoval na rovnakej vysokej škole. Odmietal, že by bola jeho diplomová práca plagiát, no navrhol svoje vlastné odvolávanie. Za jeho odchod hlasovalo len 5 poslancov a tak vo funkcii zostal. Následne prišlo odhalenie, že aj práca ministra školstva Branislava Gröhlinga má veľké nedostatky. „Je v súlade s vtedajšími pravidlami, ktoré platili na škole. Nedá sa ju posudzovať podľa dnešných pravidiel,“ bránil sa minister s tým, že odstúpiť nemieni. Nedávno sa zistilo, že diplomová práca Matoviča je takisto plagiát. „Ak to tak je, ukradol som niečo, čo mi nepatrilo, som de facto v tejto veci zlodej, čo je smutné a určite nie na chválu,“ priznal Matovič. Opozícia navrhla aj jeho odvolávanie, ktoré však dopadlo podobne, ako pri Kollárovi.
Hlasovanie s fašistami
Niektorí poslanci sú presvedčení, že aj keď počet potratov na Slovensku každým rokom klesá, treba ich ešte viac obmedziť. V parlamente sa preto nedávno hlasovalo o viacerých novelách, pričom dve boli z dielne fašistickej strany ĽSNS. Prekvapivo, hlasovalo za ne aj 18 koaličných poslancov. „Konanie koaličných kolegov, ktorí hlasovali s kotlebovcami, osobne považujem za hrubé porušenie koaličnej zmluvy, ktorú sami podpísali,“ uviedla Anna Zemanová z SaS.
Kyselica ako tajný agent
V pondelok sa prevalilo, že Lukáš Kyselica z OĽaNO, ktorý zastával post štátneho tajomníka ministerstva vnútra, bol až do svojho zvolenia vo februárových voľbách členom Vojenského spravodajstva. Jeho kolegovia zo strany o tom vraj nevedeli. Podľa viacerých odborníkov išlo o porušenie zákona a Kyselica sa preto svojho postu tajomníka vzdal. „Podľa mojich informácií ho ľudia blízki Petrovi Pellegrinimu vo vedení Vojenského spravodajstva chceli zneužiť pred voľbami na rozvrat nášho hnutia OĽaNO zvnútra,“ uviedol Matovič s tým, že Kyselica je hrdina. Špekuluje sa však aj o opačnej verzii a síce, že ako tajný agent mohol donášať strane OĽaNO.
Škandály riešia lepšie ako predchádzajúca vláda
Grigorij Mesežnikov, politológ
- Je niekoľko káuz, ktoré nabúravajú kredibilitu novej vlády vzhľadom na to, aké sľuby si dávali koaličné strany pred voľbami. Veľmi významná je kauza plagiátu popredných ústavných činiteľov, ktorá súvisí s dvomi pokusmi o odvolanie. Toto považujem za významný politický problém. Potom je tu kauza s Kyselicom. Až po voľbách sme sa dozvedeli, že kandidoval s utajenou identitou, čo je tiež nepríjemná vec. Ďalším problémom bolo hlasovanie časti poslancov z OĽaNO za kotlebovský návrh. Považujem za absolútny škandál, že podporili návrh fašistickej strany. Na druhej strane však treba povedať, že na rozdiel od predchádzajúcich vlád väčšina týchto káuz sa nejakým spôsobom rieši. Nie každá sa vyriešila okamžite, ale súčasná vláda reagovala inak ako predchádzajúca. Je to rozhodne omnoho lepšie, promptnejšie než v minulosti.