Aké sú riziká nedojčenia pre dieťa a aké sú riziká pre matku?
MH: Dojčené dieťa je normálne dieťa, teda v rámci svojho potenciálu zdravé dieťa, lebo aj dojčené dieťa môže mať rôzne zdravotné ťažkosti, ale štatisticky je na tom oveľa lepšie, ako keby nebolo dojčené. Čo sa zdravia matiek týka, ide o zásadnú vec a hovorí sa o nej veľmi málo.
SG: Je to tak. Dojčenie je pre ženu napr. jediná aktívna prevencia rakoviny prsníka.
MH: Dojčenie je prevenciou rakoviny prsníka predtým, než sa niečo začne diať. Spoločnosť vďaka rôznym kampaniam dobre vie, že si žena má kontrolovať prsníky, ale keď sa už hrčka objaví, je neskoro. Hrčke nevieme predísť tým, že prsník prehmatávame, znížiť pravdepodobnosť jej vzniku však dokážeme dojčením. Je to aktívna ochrana pred touto zásadnou chorobou a každý jeden deň sa počíta. Pre svoje vlastné zdravie by žena mala dojčiť roky, nie len týždne.
Tiež sa hovorí, že žene z tela počas dojčenia odchádza vápnik a že ho musí nejakým spôsobom dopĺňať, výskumy však ukazujú opak, teda že využitie vápnika zo stravy počas celej doby dojčenia a celkové hospodárenie organizmu s rôznymi minerálmi je lepšie, ak žena dojčí dlhodobo. Dojčiaca žena je menej ohrozená osteoporózou i rakovinou maternice či vaječníkov. Pri dojčení je normálnym stavom laktačná amenorea, kedy žena nemenštruuje, a to chráni jej orgány, napríklad aj pri endometrióze.
Ako vyzerá podpora dojčenia v čase korony?
SG: Počas fázy najprísnejších opatrení sme sa snažili presunúť čo najviac aktivít do online priestoru. Robili sme individuálne online poradenstvá. Vytvorili sme podporné skupiny, ktoré sa online stretávali raz za dva týždne, vždy na určenú tému. Stretnutia trvali približne hodinu a pol a pokrývali rôzne témy súvisiace s dojčením napr. spánok, zavádzanie jedla, dojčenie v lete, ako sa mení dojčenie s vekom dieťatka, zloženie materského mlieka a i. Vždy sme mali pripravenú krátku prednášku o téme a dostatok priestoru na otázky a zdieľanie skúseností s ostatnými.
Spojili sme sa vtedy naprieč Slovenskom i so zahraničím a v júli sme sa nakoniec stretli aj naživo v parku, čo bolo veľmi príjemné, spoznať tváre z obrazovky v osobnom kontakte. V MAMILE sme sa tiež venovali poskytovaniu vedeckých informácií o tom, prečo má v čase korony matka po pôrode zostať s bábätkom, prečo infikované ženy nemajú byť oddeľované od svojich bábätiek a prečo dojčenie má pokračovať, aj keď je podozrenie, že je žena infikovaná. Riešili sme situáciu v nemocniciach, situáciu s predčasne narodenými deťmi, ktoré celé týždne rodičia nevideli, hoci na to nebol okrem paniky žiadny dôvod.
Vráťme sa k oslavám Svetového týždňa dojčenia. Ako budú vyzerať?
Počas celého leta o. z. MAMILA organizuje na celom Slovensku aj Čechách akcie a súťaže na oslavu dojčenia, pretože mnohé z tradičných podujatí sa museli presunúť do online priestoru. V Bratislave sme dúfali, že sa budeme ako každý rok môcť stretnúť osobne na Oslavách Svetového týždňa dojčenia v Sade Janka Kráľa, čo býva úspešné podujatie, na ktoré prichádzajú stovky dojčiacich žien so svojimi deťmi. Avšak nakoniec sme aj tu zvolili online formu, takže 7. ročník bude prebiehať formou živých vysielaní prednášok a workshopov na sociálnej sieti.
Oslavy budú prebiehať v uzavretej skupine na Facebooku celý týždeň od pondelka 3. 8. do piatku 7. 8. Vyvrcholia nasledujúcim pondelkom 10. 8. slávnostným ukončením a vyhlásením výherkýň súťaže. Sprevádzať nimi budú bratislavské poradkyne. Každý deň budú prebiehať prednášky a online podporné skupiny na témy bezprostredne súvisiace s dojčením a životom s dojčeným dieťatkom. Ženy si v každodennom kolobehu často vôbec neuvedomujú, akú veľkú celospoločenskú hodnotu vytvárajú, keď dojčia svoje detičky. Svetový týždeň dojčenia je príležitosť si toto uvedomiť, oceniť sa za to a oslavovať. Všetkých srdečne pozývame.
A na záver, máte nejaký zážitok, silný moment, po ktorom ste si uvedomili, že vaša práca rozhodne stojí za to?
MH: Tých zážitkov je mnoho, ale mňa i každú poradkyňu nesmierne poteší, keď sa na poradenstve podarí zvládnuť situácia, napríklad keď sa bábätko prisaje a dovtedy sa neprisávalo, alebo ak na základe mojej rady či úpravy prestane mať matka bolesti, bábätko sa prisáva, veľkými dúškami pije mlieko a potom v blaženosti zaspí. Alebo že je matka spokojná a šťastná, že sa to dieťatku podarilo a dokáže to zopakovať, toto sú pre mňa úspechy. Ak sa matka cíti pohodlne pri dojčení na základe rady, ak sa zlepší prisatie alebo množstvo vypitého mlieka, hoci predtým sa dieťatku nedarilo, to vždy poteší.
SG: Je som na tom rovnako. Najviac si pamätám také ocenenia, ktoré prichádzajú v bode, keď som naozaj vyčerpaná. Vtedy príde nejaká esemeska, ktorá ma zase povzbudí a nakopne, malé poďakovanie ako napríklad táto posledná, ktorá prišla, keď som sa vracala z náročného poradenstva: „Ahoj, len som ti chcela napísať, že milujem tie chvíle s mojím bábätkom, keď sa dojčí, je to totálna láska, takže veľká vďaka za prácu, ktorú robíš, aby si vedela, že ju robíš dobre. Máš fakt záslužnú prácu a svojím spôsobom rozdávaš veľa lásky,“ napísala jedna klientka nedávno. To ma až dojalo k slzám. Takéto odkazy si my poradkyne uchovávame ako najväčšie poklady, ocenenie našej práce a povzbudenie do ďalšej činnosti pre podporu dojčiacich žien a ich bábätiek.