Zdôrazňuje to minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) pri príležitosti blížiaceho sa Dňa narcisov. Verejná zbierka Ligy proti rakovine sa tento rok pre pandémiu nového koronavírusu zmenila na virtuálnu a potrvá od 31. júla do 14. augusta.
"Včasná diagnostika je pri onkologických ochoreniach základným predpokladom úspešnej liečby. Osveta a prevencia je v tejto oblasti nevyhnutná. Aj vďaka nej môžeme zlepšiť dostupnosť a zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti o onkologických pacientov," hovorí Krajčí.
Rezort zdravotníctva podľa neho podporuje aktivity, ktoré pomáhajú šíriť osvetu a prevenciu v boji proti rakovine. Je ním aj Deň narcisov, jeden z najstarších projektov, ktoré upriamujú pozornosť verejnosti na problematiku onkológie.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) evidujeme na Slovensku viac ako 226.000 pacientov s nádorovými ochoreniami. Predpokladá sa, že v roku 2020 pribudne približne 40.000 nových prípadov.
Medzi najrizikovejšie diagnózy patrí zhubný nádor hrubého čreva, a to rovnako u mužov ako aj u žien. Najčastejšou diagnózou u žien je karcinóm prsníka, nasleduje kolorektálny karcinóm a karcinóm maternice. U mužov je najčastejší kolorektálny karcinóm, nasleduje zhubný nádor pľúc a prostaty. Nádorové ochorenia postihujú viac ženy ako mužov.
Kvalifikované vyhodnocovanie údajov v oblasti onkológie zabezpečuje Národný onkologický inštitút. "Úspešnosť onkologickej liečby na Slovensku sa v posledných rokoch výrazne posunula v prospech liečiteľnosti ochorení, na ktoré sme mali v minulosti pomerne málo účinné liečebné možnosti," približuje ministerstvo. Ide napríklad o prípad metastatického štádia melanómu alebo karcinómu pľúc. Slovenskí onkológovia dosiahli úspechy aj takzvanou personalizovanou medicínou, v rámci ktorej je pacientom liečba "šitá na mieru". Ministerstvo zároveň upriamuje pozornosť na nevyhnutnosť realizácie preventívneho skríningového programu.