„Navrhujem oslobodiť môjho klienta spod obžaloby, iný záver ani nepripadá do úvahy.“ Tak zakončil plamennú záverečnú reč obhajca Mariána Kočnera Marek Para. Niekoľkokrát sa snažil upozorniť, že obžaloba je postavená len na nepriamych dôkazoch. Tvrdil, že jeho klient bol cieľ a tomuto cieľu prispôsobil Andruskó svoje výpovede, aby si znížil svoj trest.
„O mojom klientovi od 90. rokov píšu novinári a písať budú. Články poškodeného boli len odvodené od iných novinárov z iných článkov. Aj toto znižuje samotnú povahu motívu. Suma 20-tisíc eur nebola odovzdaná ako záloha na vykonanie vrážd, ale ako obyčajná pôžička,“ povedal na margo možného motívu s tým, že procesu neprospelo, že boli vynášané informácie zo spisu. Podľa neho v Kočnerov prospech hrá aj psychologický posudok, v ktorom znalkyňa dospela k záveru, že Kočner nerieši konflikty násilne.
Tvrdý odkaz rodičom zavraždených
Za nedôveryhodné považuje výpovede Andruskóa a Marčeka aj advokátka Aleny Zsuzsovej. „Skutok, tak ako ho Marček opísal, je veľmi málo pravdepodobné, že sa tak stal,“ povedala na súde Júlia Vestenická. Podľa nej by si každý, kto by nebol pod vplyvom drog, pamätal, ako došlo k vražde. Aj znalci podľa nej vylúčili, že skutok sa stal tak, ako ho opisuje Marček.
Tlak médií podľa nej spôsobil, že sa z prípadu stal politický proces. „Treba sa zamyslieť, či na lavici obžalovaných sedia tí, ktorí sú za to zodpovední,“ snažila sa hájiť svoju klientku advokátka. Tvrdo sa pustila aj do rodičov zavraždených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorí podľa nej nevedia reálne posúdiť dôkazy. „Pod vplyvom veľkého smútku stratili zdravý úsudok,“dodala.
Mali ho len postrašiť
Za neprimeraný považuje 25-ročný trest aj právna zástupkyňa Tomáša Szabóa. Tá tvrdí, že cieľom jeho cesty do Veľkej Mače malo byť len zastrašenie Jána Kuciaka bitkou. Do domu mal vojsť vraj len Marček, ktorý o chvíľu vyšiel s tým, že snúbencov už našiel mŕtvych. Na súde sa snažili spochybniť aj objednávku od Mariána Kočnera. „Marián Kočner bol úspešný podnikateľ, zaiste si mohol najať na sprostredkovanie vraždy niekoho iného než Alenu Zsuzsovú,“ uviedla Kochanská, ktorá namietala balistické a antropologické posudky.
Tvrdila, že nedostatky treba brať vážne, lebo páchateľom hrozí doživotie. Za zvláštny označila aj fakt, že doteraz sa nepodarilo nájsť vražednú zbraň. Podľa druhého advokáta Marčeka je nemysliteľné, aby Szabó dostal vyšší trest ako ten, ktorý stisol spúšť, teda Marček.
Marián Kočner: Nie som svätec ani vrah
- Podnikateľ pred súdom tvrdil, že je nevinný. „V tomto prípade sa spojili záujmy politikov, agentov, oligarchov stojacich v pozadí.“
- Súd prirovnával k monsterprocesu Milady Horákovej: „Prokuratúra za dva roky neurobila nič, aby zabránila únikom zo spisu. Niekedy som mal z výstupov médií pocit, že som bol na inom pojednávaní ako oni.“
- Tlačovku, kde mu dával Ján Kuciak nepríjemné otázky, komentoval takto: „Nevidno, že by som bol z jeho otázok nervózny.“
- Obsah známeho telefonátu, kde sa vyhrážal novinárovi, zľahčoval. „Ten telefonát dokonca nebol ani priestupok.“
- Investigatívny novinár mu neprekážal. „Bol iba jedným z mnohých novinárov, ktorí o mne písali. Všetkým témam, o ktorých písal, sa venovali aj iné médiá. Ján Kuciak mi vôbec žiadnym spôsobom nevadil.“
- Kočner poprel, že by Zsuzsová od neho dostala za vraždu mercedes. Ten mala dostať preto, že pracovala pre portál Na pranieri.
- Deň po vražde si v banke nevyberal peniaze za vraždu, ale znalecký posudok, ktorý ukázal.
- Spochybňuje spôsob, akým sa polícia zmocnila jeho telefónov, najmä telefónu s Threemou. Ten sa našiel v Kia Rio, ktorý mal odovzdať policajtom Peter Tóth.
- K aplikácii Threema, z ktorej sa čerpali dôkazy, povedal, že v nej niečo chýba, ale aj prevyšuje.
Alena Zsuzsová: Mohla som byť chranený svedok
- Svoju vinu popierala počas celého procesu. „Skutok, ktorý mi je kladený za vinu, som nespáchala a som nevinná. Nikdy som si žiadnu vraždu neobjednala.“
- Vysvetlila, prečo podľa nej Andruskóa, začal spoluspracovať s políciou. „Vedel, že skutočného objednávateľa uviesť nemôže, lebo buď je ním on sám, alebo je ním niekto, koho sa skutočne bojí a v koho pomoc a odmenu verí, ak usvedčí Mariana Kočnera.“
- Tvrdila, že žiadne objednávky z jej strany na hlavu prokurátorov neboli a do prípravného konania nevedela, kto je Maroš Žilinka.
- Ako dôkaz predložila list, ktorý mal údajne rozposlať politikom Zoltán Andruskó. Sťažuje sa v ňom, že orgány činné v trestnom konaní nedodržali dohody za to, koho každého usvedčil a že ho nakoniec obvinili a namiesto 9 rokov, dostal 15.
- Jej nevinu má dokazovať aj fakt, že v deň zadržania Andruskóa riešila plagáty módnej značky, pre ktorú pracovala jej dcéra, a zašla si k veštkyni.
- Polícia na ňu údajne robila tlaky. Ponúkať jej mali štatút chráneného svedka v Amerike. „A že ak nepoviem, že si tú vraždu objednal Kočner, tak dostanem doživotie a už nikdy neuvidím svoju dcéru,“ tvrdila.
Ako opísal Marček vraždu
O pracovnom rituáli Jána Kuciaka mal Miroslav Marček dokonalý prehľad. Vedel, že z domu odchádza o 6.00 hod. a vracia sa o 18.00 hod. Tak to bolo aj v osudný deň, keď vstúpil do dvora novinára. „Nikoho som v dome nevidel, nebolo tam ani auto. Išiel som vyskúšať dvere, boli zamknuté. O 15 minút prišli Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Čakal som ďalej asi hodinu, hodinu a pol. Potom som zaklopal, lebo dvere boli zavreté,“ odpovedal na otázky advokátov. Keď mu Ján Kuciak otvoril, nezaváhal ani chvíľu.
„Strelil som zo vzdialenosti 30 centimetrov, možno menej,“ opísal osudnú chvíľu Marček. „Počuli ste niečo, keď ste strelili Kuciaka do hrude? Povedal niekto niečo?“ pýtala sa sudkyňa Sabová. „Nikto tam nič nepovedal,“ dodal Marček, ktorý odpovedal aj na otázku, ako vedel, že Martina Kušnírová je na mieste mŕtva. „Videl som zásah,“ uzavrel stručne s tým, že Zoltán Andruskó na nich tlačil so slovami, že zadávateľ je netrpezlivý.
Míľniky v prípade
21. februára 2018
Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači
2. marec a2018
Začali sa smútočné pochody a prvé demonštrácie, ktoré viedli až k rekonštrukcii vlády a koncu Fica s Kaliňákom
22. marca 2018
Kmoci sa dostal Peter Pellegrini, jeho šéfom však zostal Robert Fico
jún 2018
Kočner ide do väzby v súvislosti so zmenkami, už sa z nej však doteraz nedostal na slobodu
27. septembra 2018
Policajti vo veľkej razii zadržali štyri osoby, ktoré obvinili v prípade vraždy
14. marca 2019
Kočnera obvinili aj v prípade vraždy novinára ako objednávateľa
11. apríla 2019
Jeden z obvinených Marček povedal, že strieľal on. Pôvodne predpokladali, že vraždil jeho bratranec Tomáš Szabó
19. augusta 2019
Prokurátori na tlačovke oznamujú, že chcú ukončiť vyšetrovanie do konca októbra
23. septembra 2019
Vyšetrovateľ ukončil vyšetrovanie a obe strany sporu sa oboznamujú s výsledkami
30. decembra
Andruskóovi súd odklepol 15 rokov za mrežami
6. apríla 2020
Vypočul si rozsudok aj strelec Miroslav Marček, ktorý dostal 23 rokov
23. júla 2020
Súd ukončil dokazovanie a prokurátor žiada pre Kočnera, Zsuzsovú a Szabóa 25 rokov
31. júla 2020
Zazneli záverečné reči obžalovaných
5. augusta 2020
Sudkyňa oznámi rozsudok