Všetky otestované krémy majú vyšší ochranný faktor než 30, niektoré dokonca omnoho vyšší. „Dobrou správou je, že z hľadiska ochrany môžeme odporučiť všetky otestované prípravky,“ tvrdí šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová. Najväčšiu pozornosť venovali zloženiu krémov.
Pátrali najmä po endokrinných disruptoroch, ktoré môžu negatívne ovplyvniť hormonálny systém, a po potenciálne nebezpečnej látke butylphenyl methylpropional. Medzi výrobkami, ktoré kúpite na Slovensku, je aj jeden, ktorý má iba uspokojivé hodnotenie (Ryor Opalovací mléko Sun Care 30). Horšie dopadlo hodnotenie dosahu ingrediencií na životné prostredie. „Všetky prípravky musíme po prezretí etikety z tohto hľadiska označiť za viac či menej nešetrné,“ dodáva Hoffmannová.
Dva typy žiarenia
UVB
- stimuluje pigmentové bunky, pokožka hnedne, pri nadmernom slnení bez ochrany môže sčervenieť až sa spáliť
- blokovanie zaisťuje ochranný slnečný faktor (SPF), obal ho musí uvádzať presnou cifrou
- krém s faktorom 30 by nemal prepustiť viac ako jednu tridsatinu slnečných lúčov
UVA
- dostáva sa hlbšie pod kožu, nespôsobuje opálenie, pokožka naň reaguje predčasným starnutím
- s rastúcim SPF by sa mal zvyšovať aj UVA ochranný faktor
- UVA faktor nie je z etikety zrejmý, Európska komisia stanovila, že musí zodpovedať najmenej tretine ochrany proti UVB žiareniu
Opálite sa, aj keď sa chránite
Myslíte si, že s faktorom 30 sa vôbec neopálite? Nie je to pravda. Ochranný faktor SPF znamená, o aký násobok času si možno po nanesení prípravku predĺžiť pobyt na slnku bez začervenania kože, čiže bez jej poškodenia. Ale stmavnete aj tak.