Štart rakety aj následné odpútanie sondy Perseverance (Vytrvalosť) prebehli úplne hladko. Vzápätí sa však objavili prvé problémy. Najprv sa objavila chyba v komunikácii. Signál, ktorý sonda vysielala do riadiaceho strediska, tam nevedeli správne spracovať.
Podobný problém sa objavil aj pri štarte sondy Curiosity v roku 2011, ktorej misia bola napokon veľmi úspešná a Curiosity vysiela z Marsu dodnes, hoci mala už dávno skončiť. Aj v prípade Perseverance sa podarilo problém s komunikáciou rýchlo vyriešiť.
Druhý problém sa objavil, keď sa sonda prepla do úsporného režimu. Ukázalo sa, že šlo o preventívne bezpečnostné opatrenie, pretože pri prechádzaní tieňom Zeme sa ocitla v chladnejšom prostredí, ako sa očakávalo. Neskôr sa teplota zas zvýšila a aj v tomto prípade vedci očakávajú, že udalosť nebude mať vplyv na misiu. Na Marse má Perseverance pristáť vo feburári 2021. Robotické vozidlo, ktoré bude povrch planéty skúmať, je doteraz najpokročilejšie, aké tam ľudstvo vyslalo. Vo výbave má aj malý vrtuľník, ktorý mu bude robiť prieskum okolia.
Okrem USA vyslali v júli na cestu na Mars svoje sondy aj Čína a Spojené arabské emiráty. Využili priaznivú konšteláciu oboch planét. Ďalšie misie sa opäť chystajú až v roku 2022, keď sa Mars a Zem k sebe opäť viac priblížia. Plánujú ich Európska vesmírna agentúra, Rusko a Japonsko.