Demänovská ľadová jaskyňa sa nachádza v Nízkych Tatrách. Známa je okrem nálezov pozostatkov prehistorických zvierat aj tým, že si po celý rok udržiava svoju ľadovú výplň v podobe prízemného ľadu, kvapľov a ľadovcových stĺpov.
Predchádzajúce slabé zimy však spôsobili, že došlo k značnému úbytku ľadu v tejto jaskyni. „Prírastky za posledných viac ako 10 rokov počas leta sú ďaleko vyššie ako prírastky v zime. Ľad sa momentálne vyskytuje len v centrálnej časti, v tzv. srdci jaskyne, aj to len podlahový,“ uviedol pre portál imeteo správca jaskyne Michal Lopčiansky s tým, že ak sa situácia nezlepší, reálne hrozí, že budeme poslednými ľuďmi, ktorí v Demänovskej ľadovej jaskyni videli ľad.
Strácajú sa turistické atrakcie
Ubúdanie ľadu pozorujú aj v Dobšinskej ľadovej jaskyni. Najviac odtápania spôsobujú podľa odborníka Pavla Bellu teplé dažde. „Celá jaskyňa, respektíve jej ľad sa správa ako ľadovec v horách. Je celý v pohybe. Ročné zmeny sú asi dva až štyri centimetre,“ uviedol Bella zo Správy slovenských jaskýň s tým, že posledné merania ukázali, že ľad v jaskyni je starý 2 700 až 3 000 rokov.
Ukážka toho, ako sa zaľadnenie a ľadová výzdoba mení, je aj tzv. Niagarský vodopád. „Bola to veľká turistická atrakcia a dnes z neho už nič nie je. Ľudia sú smutní,“ dodal s tým, že už tadiaľ nejde ani chodník, lebo po jeho odtopení tam začali padať skaly.
V jaskyni trénoval aj olympionik
Ešte v päťdesiatych rokoch pritom v Dobšinskej ľadovej jaskyni trénoval aj strieborný medailsta z olympiády Karol Divín. „Do roku 1905 sa tu pravidelne konali korčuliarske slávnosti so šampanským a pohostením pod krištáľovými lustrami,“ spomína Bella. Tréningy tu mali dokonca aj hokejisti. „Tým, že sa mení zaľadnenie, sme tento rok našli už dva puky, ktoré sú teraz v múzeu jaskýň,“ uzavrel odborník s tým, že napriek všetkému je to so 110 000 m3 objemom ľadu najväčšia ľadová jaskyňa na svete.
- Nadmorská výška 950 m n. m.
- Objem ľadu 110 132 m3
- Teplota vzduchu je -3,9 až po +3,5 °C
- Teplota vzduchu od 0 °C až do + 5,7 °C