Za kľúčové považujú najmä dodržiavanie takzvanej zásady ROR, teda rúško - odstup - ruky. Agentúru SITA o tom informovala Dáša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Úrad v tejto súvislosti tiež upozorňuje ľudí na organizovanie rodinných osláv s vysokým počtom návštevníkov či cestou do zahraničia.
„Zväčša ide o importy zo zahraničia a aktívne dohľadané kontakty s pozitívnymi osobami zo strany regionálnych úradov verejného zdravotníctva v SR a cieleného testovania týchto kontaktov,“ informuje ÚVZ. Hygienici dodávajú, že aktívne vyhľadávanie osôb, ktoré boli v kontakte s pozitívne potvrdenými, naďalej „intenzívne“ pokračuje, a preto sa predpokladá, že počet potvrdených prípadov môže narastať. Verejnosť tiež vyzývajú zvážiť organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí, a to napríklad aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia.
ÚVZ konštatuje, že Slovensko spoločne s ostatnými krajinami pristúpilo k postupnému uvoľňovaniu opatrení a k otváraniu hraníc, čo prinieslo aj väčšiu mieru rizika zavlečenia ochorenia COVID-19. „Odporúčame preto zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia. Ak je niekto v zahraničí, odporúčame mu zvoliť si skôr ubytovanie mimo hlavných trás a s menším počtom ľudí. Rovnako je vhodné dbať na dostatočný sociálny odstup od cudzích osôb, dôkladné umývanie rúk a nosenie rúška vo verejných interiérových priestoroch a na miestach s vyššou koncentráciou ľudí,“ vysvetľuje ÚVZ. Na kratšie vzdialenosti do zahraničia odporúča ÚVZ dopravu osobným autom.
Zdravotníci tiež pripomínajú, že prevádzkovatelia obchodov, zariadení verejného stravovania a prevádzok služieb sú povinní zabezpečiť pri vstupe do priestorov predajne či prevádzky dezinfekciu na ruky alebo jednorazové rukavice rovnako aj to, aby ich zamestnanci nosili rúška a v zmysle platnej legislatívy pri výdaji jedla používali rukavice. Taktiež musia zabezpečiť časté vetranie priestorov a pravidelne vykonávať dezinfekciu dotykových plôch, akými sú kľučky, nákupné vozíky a košíky, používané prístroje a pomôcky. Na dezinfekciu musia použiť prostriedky s virucídnym účinkom.
Úrad tiež apeluje na ľudí, aby sa v prípade návratu z krajín, ktoré nie sú uvedené na takzvanom bezpečnom zozname, prihlásili na jednom z regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Urobiť to môžu telefonicky alebo elektronicky. V prípade výskytu príznakov respiračného ochorenia je potrebné telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára, a to pri návrate z akejkoľvek krajiny. „To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia,“ uzatvára ÚVZ.