Ľudia ich môžu prijímať potravou, dýchaním alebo vstrebávaním cez pokožku. Upozorňuje na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Spresnil, že ftaláty sa môžu nachádzať na PVC podlahách, obkladoch, tapetách a iných povrchových náteroch, tiež na predmetoch ako sú detské hračky, puzdrá na mobily, ochranné fólie, elektronika, osviežovače vzduchu, plastelíny, lepidlá a sviečky. Obsahovať ftaláty môžu PET fľaše, plastové obaly potravín či mäkké kapsuly a tiež kozmetické produkty ako prípravky na vlasy a laky na nechty. "Z oblečenia sa môžu ftaláty nachádzať v pršiplášťoch a topánkach, najmä gumových," varujú pracovníci ÚVZ SR.
Ftaláty ovplyvňujú metabolizmus a môžu byť príčinou obezity. Tiež môžu mať vplyv na vývoj nervovej sústavy a zapríčiniť poruchy pozornosti, hyperaktivitu, autizmus a poruchy učenia. Môžu narušiť fungovanie hormónov a ovplyvniť sexuálny vývoj, zvýšiť riziko neplodnosti mužov aj žien a rovnako prejsť cez placentu a poškodiť plod.
Odborníci odporúčajú nahradiť aspoň niektoré plastové výrobky výrobkami z dreva, skla alebo kovu a kupovať výrobky so označením, že neobsahujú PVC a ftaláty. Vhodné je tiež kupovať neparfumovanú kozmetiku. "Povrchy čistite pravidelne vlhkou utierkou a často, najmä pred konzumáciou jedla, si umývajte ruky," upozorňujú odborníci. Jedlo by sa nemalo zohrievať v plastových boxoch a dôležité je aj všímať si označenie plastov na etiketách.