Nachádzali ste sa počas výbuchov v Libanone? Alebo ste boli priamo v Bejrúte a okolí? Napíšte nám o tom a nezabudnite pridať svoju fotku na tip@novycas.sk!
Výbuchy, ktoré otriasli celým svetom, spôsobili rozsiahle materiálne škody najmä v oblasti prístavu. Predpokladá sa, že počet obetí ešte stúpne, keďže záchranári ešte neprehľadali trosky všetkých zrútených a poškodených budov. Bejrút bol vyhlásený za oblasť katastrofy a libanonský prezident Michel Aún navrhol, aby sa v ňom na dva týždne zaviedol výnimočný stav, informovala v noci na stredu televízia CNN. Rada obrany štátu odporučila, aby na poriadok v meste dozerala armáda.
Zatiaľ nie je jasné, čo výbuchy spôsobilo. Ponuky s pomocou Libanonu adresovali mnohé štáty sveta vrátane Izraela, ktorý je s Libanonom technicky vo vojnovom stave. Z mesta, kde sa tragédia odohrala, nehlásia žiadnych zranených Slovákov. "Z informácií, ktoré máme momentálne k dispozícii nevyplýva, že by medzi obeťami alebo zranenými mali byť nejakí občania SR. Sme však v stálom kontakte s miestnymi úradmi," informoval v stredu TASR riaditeľ tlačového odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) Juraj Tomaga.
Situácia šokovala mnohých Slovákov, ktorí majú v meste známych či kolegov."Video mám od známeho, ktorý je z Biblosu," uvádza Števo k záberom z mesta Byblos ležiaceho severne od Bejrútu. "Diana, ktorá video zverejnila, je moja bývalá kolegyňa. Jej rodina je z Libanonu," dodáva zasa Slovenka Eva k videu po výbuchoch, ktoré zverejnila jej exkolegyňa na Facebooku.