Nachádzali ste sa počas výbuchov v Libanone? Alebo ste boli priamo v Bejrúte a okolí? Napíšte nám o tom a nezabudnite pridať svoju fotku na tip@novycas.sk!
Tvorili by ho 12 príslušníci Hasičského a záchranného zboru, ktorí sú členmi pripravovaného modulu MUSAR (stredné pátracie a záchranné tímy v mestskom prostredí) a troch psovodov s troma psami z Horskej záchrannej služby a jedného technika na vyhľadávacie systémy. Dvoch styčných dôstojníkov zabezpečí Sekcia krízového riadenia rezortu vnútra. Agentúru SITA o tom informovala Barbara Túrosová z tlačového oddelenia kancelárie ministra vnútra.
Táto ponuka bude v stredu spolu s možnou ponukou materiálnej pomoci súčasťou odpovede Slovenskej republiky na požiadavku Libanonu v komunikačnom systéme Európskej únie (EÚ) pre humanitárnu pomoc a pomoc pri mimoriadnych udalostiach CECIS. Po včerajšom silnom výbuchu požiadala libanonská vláda cez mechanizmus EÚ v oblasti civilnej ochrany o pátracie a záchranárske tímy a humanitárny materiál. Do stredy bolo Bejrútu ponúknutých sedem vyhľadávacích tímov – z Holandska, Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Grécka, Poľska a Veľkej Británie. Taliansko ponúklo protichemický tím. Po niekoľkých hodinách boli akceptované tri tímy MUSAR, plus jeden HUSAR (ťažký pátrací a záchranný tím v mestskom prostredí) z Holandska.
V utorok 4. augusta libanonským hlavným mestom otriasla séria výbuchov. Ten najväčší vyvolal silnú tlakovú vlnu, ktorá si podľa miestnych úradov vyžiadala niekoľko tisíc zranených a viac ako sto mŕtvych.