Nápad priblížiť históriu včelárstva s dôrazom na ekológiu sa zrodil už pred dvomi rokmi. Nakoniec sa však sny splnili a jeden z najnavštevovanejších hradov na Slovensku budú okrem húfov turistov obletovať aj jeho nové obyvateľky. V siedmich včelínoch zo smrekového a z lipového dreva, ktoré majú výšku viac ako dva metre a priemer, že ani statný chlap ich neoblapí, pribudnú onedlho aj včely. Vyniesť ich na hrad bola riadna makačka aj pre mocných chlapov.
„Cieľom je oživiť záujem mládeže o prírodu, vytvoriť kladný vzťah mladých ľudí k tradíciám a včelárstvu, poukázať na ohrozenie včiel, ich záchranu a upozorňovať na potrebu obnovovania biologickej rôznorodosti,“ vysvetlil riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko. Pre tých odvážnejších majú pripravené aj prekvapenie. Budú si môcť vyskúšať tradičný zber medu, ako aj starostlivosť o včely.
„Na týchto aktivitách sa budú môcť návštevníci zúčastniť niekoľkokrát do mesiaca pod dozorom včelára, pričom účastníci budú oblečení vo včelárskej kombinéze a s kuklou na hlave,“ dodal riaditeľ s tým, že priestor s úľmi nebude voľne dostupný pre verejnosť. Úle sú umiestnené nad Jeremiášovou baštou a dovidíte na ne z Matúšovej veže. Osadenie včelínov je spoločným projektom Trenčianskeho múzea a Včelárskeho ekologického spolku.